Inspirace

Jaké vybavení a oblečení se nám hodí, pokud chceme pracovat s napětím?

Právě s elektrickým proudem patří mezi ty, které mohou být na jednu stranu naprosto bezpečné, ale na druhou stranu také extrémně nebezpečné. Vše se odvíjí pouze od toho, jak moc odborně a bezpečně dokáže daný pracovník přistupovat k práci.

Důležitou součástí práce každého elektrikáře je ale také volba správného a bezpečného vybavení, ke kterému pochopitelně patří i správné oblečení. My se přitom dnes zaměříme právě na samotné oblečení.

Žádné krátké rukávy, žádné otevřené boty

U elektrikářů je poměrně dost striktní to, jak dlouho rukávy mohou mít, popřípadě jakou obuv nosit. Základem je na sto procent uzavřená obuv, která poskytuje ochranu nohy. Mimo toho by obuv sice měla mít klasické vázání, ale bez kovových cvočků.

Oblečení jako takové je potom striktní v tom, že by elektrikář nikdy neměl mít krátké rukávy. To ale bohužel bývá poměrně dost běžná záležitost i v dnešní době. Důvodem je, že přes látku nemusí nutně probíjet elektřina, pokud se člověk špatně opře, nebo dotkne tam, kde by se dotýkat neměl.

Správné nářadí a doplňky

U oblečení ještě vteřinku zůstaneme. Doplňkem, hlavně pokud pak pracujete s opravdu vysokým napětím, by měly být dielektrické rukavice. Ty jsou navrženy tak, aby dokázaly ochránit před probíjením, a přitom mají typickou délku přibližně do úrovně loktů. Nemusí tak být úplně pohodlné, protože jsou z tlusté vrstvy latexu, ale jsou velice dobrou ochranou.

Ochranou přitom může být i všechno, co máte v ruce při práci. Ideálně byste totiž měli používat jenom takové vybavení a nástroje, které je na elektrikářské práce přímo určené. Mezi nimi je nejstandardnější vybavení sada elektrikářských šroubováků, kleští a dalších pomůcek. Navíc i zde platí, že čím lepší vybavení máte, tím pohodlnější pro vás bude práce.

 

To Top