O domácnosti

Jak správně čistit brýle

zdroj: pixabay.com


Brýle používáme denně a ne vždy je čas stavit se v optice, kde nám je vyčistí. Proto je praktické mít po ruce možnost, jak si je můžeme kvalitně vyčistit sami.

Utěrka z mikrovláken.

Důležité je především to, čím brýle čistíte. Ideální je hadřík určený speciálně na brýle, který většinou dostanete k novým dioptrickým nebo slunečním brýlím. Pokud ho nemáte, lze koupit za pár korun samostatně v optice nebo běžně na e-shopech.

K čištění nikdy nepoužívejte papírové kapesníky nebo, jak mají mnozí v oblibě, tričko, které máte právě na sobě. Na rozdíl od mikroutěrky jejich povrch chytá částečky prachu a další nečistoty a skla byste poškrábali. Mechanické poškození není na sklech prakticky vidět, ale pro oči je velice nezdravé. Škrábance na sklech nelze rozleštit, ani se jich jinak zbavit.

Nejúčinnější jsou ultrazvukové čističky.

Vůbec nejúčinnějším způsobem, jak brýle vyčistit, jsou ultrazvukové čističky. Ať už o brýle dbáte sebepečlivěji, nelze se vyhnout drobným částečkám prachu a nečistot mezi samotnou obrubou a brýlovou čočkou. Ideální je tedy jednou za čas zajít do optiky a brýle si nechat vyčistit právě ultrazvukovou čističkou, která odstraní nečistoty i z těžce dostupných míst.

Pokud používáte brýle třeba dvoje nebo je používá více členů rodiny, vyplatí se zvážit pořízení vlastní čističky na brýle. V dnešní době se jedná o cenově dostupné a rozměrově skladné přístroje. Pokud nosíte šperky, vyplatí se vám čistička i na ně.

Vlhčené ubrousky a voda s jarem

Pokud budete mít brýle od silnějších nečistot, výborně vám poslouží voda s jarem nebo právě vlhčené ubrousky. Zatím co na běžné otisky prstů a nejrůznější šmouhy postačí utěrky z mikrovláken, na silněji ušpiněné brýle je nejlepší pořídit si speciální čisticí spreje. Koupit je můžete ve všech optikách.

Do kabelky nebo na cestování jsou ideální speciální vlhčené ubrousky na brýle. U těch však buďte opatrní. Mohou obsahovat alkohol, takže by neměly přijít do styku s brýlemi, které mají polep nebo jsou ze speciálního druhu lehčeného materiálu. Se složením některých látek se nesnesou ani některé povrchové úpravy skel. Proto pokud si nejste jisti, poraďte se raději v optice. Nejlépe tam, kde jste brýle koupili.

To Top