Bydlení

Může se důraz na zelené energie vyplatit u novostaveb a v budoucnosti?

Aktuální stavitelství víceméně prochází opravdu velkým přerodem do mnohem modernější podoby nemovitostí. Díky tomu se tak dnešní nemovitosti mohou nacházet na zcela jiné úrovni vybavení a příslušenství, včetně právě vznikajících možností zelených energií.

Rozhodně je ale opravdu velkou otázkou to, jestli jsou vůbec tyto technologie investicí s dostatečnou návratností, nebo zkrátka jenom trendem.

Jaká může být návratnost zelených technologií?

Návratnost těchto technologií je rozhodně velice specifickou záležitostí, která se mění doslova technologii od technologie a často nejde jenom o samotnou technologii v konkrétním odvětví, ale také o rozdíly mezi jednotlivými typy energií.

Ve všech ohledech ale návratnost rozhodně počítáme minimálně v řádu let. Náklady se mohou podle různých technologií pohybovat mezi desítkami až stovkami tisíc korun. Přitom po celou dobu svého užívání generují postupné zpětné zisky v podobě úspory a samostatnosti nemovitosti. Standardní informací tak je, že se minimálně v řádu deseti let dokáží investice do těchto energií proplatit zpět.

Pomoc s podobě specifických dotací

Jenže náklady na samotné vybudování soběstačných domácností nemusí nutně znamenat velké náklady přímo z kapsy každého majitele. Stejně tak se mohou najít i zcela odlišné možnosti financování, jako jsou právě dotace. O tyto dotace se rozhodně stará velké množství speciálních programů, které jsou zastřešený dokonce i konkrétními ministerstvy.

Mezi bezkonkurenčně nejpoužívanější tak patří hlavně dotace dešťovka na pořizování nádrží na dešťovou vodu, nebo takzvané kotlíkové dotace, které naopak pomáhají financovat kotle užívající biomasu. Dotací je rozhodně i mnohem větší množství než jenom tato zmíněný dvojice, přičemž jsou většinou velice speciální.

To Top