Ve většině západoevropských zemí je pro většinu lidí pojištění domácnosti naprostou samozřejmostí. V České republice statistiky hovoří jinak – podle pojišťoven je u nás stále dostatek prostoru pro růst. Každá druhá domácnost a každý třetí rodinný dům jsou bez pojištění.
Jakkoliv se může zdát, že o pojištění domácnosti je velký zájem i v Česku, ve srovnání s našimi nejbližšími sousedy – Německem a Rakouskem, jsou vidět velké rozdíly v přístupu obyvatel. Češi nejsou ani zdaleka tak zodpovědní jako Němci a Rakušané, což potvrzuje statistiky, podle které je v některých oblastech bez pojištění zhruba polovina domácností. Klienti pojišťoven navíc často neřeší aktualizaci smluv a zbytečně tak přichází o bonusy, kterých by se jim dostalo na základě nových smluvních podmínek.
Trend potvrzují i odborníci z řad pojišťoven. Podle nich Češi nemají domovy pojištěné vůbec, nebo na nedostatečnou částku. Velmi často se stává, že klienti uzavřou smlouvu, v průběhu dalších let provedou rekonstrukci, čímž zvýší hodnotu majetku, ale již nemyslí na případné navýšení pojistné hodnoty.
Zda je současná situace odrazem „spořivosti“ Čechů, nedůvěry vůči finančním produktům, nebo snad lehkovážnosti, není zcela jasné. Pojištění je přitom na místě u každé stavby, na které je její majitel existenčně závislý. Úhrada pojistného je oproti situaci, kdy dotyčný přijde o střechu nad hlavou, naprosto zanedbatelná.
Pojištění majetku ne neocenitelné například při vichřicích a krupobití, které se Českou republikou prohánějí každoročně. Pojistné ve výši maximálně několika tisíc korun je bezesporu mnohem přijatelnější než oprava střechy za desítky až stovky tisíc. Pojištění se samozřejmě hodí i v mnoha jiných situacích, a navíc si lze k němu sjednat i praktická připojištění– například populární pojištění proti blbosti s celosvětovou platností.