Zahradní jezírka se stala boomem poslední doby. Lidé stále častěji zahrnují do prostor kolem domu libovolně velké vodní plochy, které mohou dosahovat velikosti pár metrů, ale také desítek metrů čtverečních. Jen málokdo odolá pohledu do průzračné vody plné ryb, života a ostatní vegetace.
Uvažujete-li o něčem obdobném, pravděpodobně stojíte na počátku všeho. Tedy na zahradě, kde by mělo za několik dnů až týdnů vyrůst zahradní jezírko. Pakliže tomu tak je, možná vám pomůže následující návod.
Od zemních prací až po geotextilii
Na začátku je nutný koncept, projekt, představa nebo jak jinak tuto část nazvat. Měli byste vědět, co od jezírka očekáváte, jakou bude mít podobu, tvar, rozměry, apod. Na základě těchto informací je nutné vyhloubit díru v zemi, k čemuž vám jistě dopomůže moderní technika.
Nežli přijde na řadu pokládka jezírkové fólie, je zapotřebí natáhnout po celé ploše adekvátní množství geotextilie. Ta při tvorbě zahradního jezírka plní poměrně zásadní roli. Zabraňuje jakémukoliv prorůstání kořenů a plevele do folie. Zároveň je praktickou ochrannou před nevítanými hlodavci zespod.
Nyní vás čeká pravděpodobně ta nejnáročnější fáze.
Folie a zařizování jezírka
Aby voda neunikala pryč do povrchu, je důležitá pokládka jezírkové fólie. Ta má obvykle tloušťku 1 až 2 mm a pyšní se dostatečnou odolností proti UV záření a průsakům. Pevný a pružný materiál je nutné svařovat za pomoci odpovídající techniky a správných postupů, čímž prodloužíte celkovou životnost jezírka.
Nakonec je tu příjemná etapa, za níž se ukrývá postupné vybavování vodní plochy. Ať už jsou to kameny, rostliny, oblázkové pláže a mnohé další. Výsledkem vám bude samostatně fungující ekosystém, na jehož podobu se nebudete moci vynadívat. Vodní plocha plná rozmanitého života.