Dům

S příchodem jara je čas na čištění okapů

zdroj: pixabay.com

Jaro už je konečně tady a společně s ním nejen příjemné teploty, ale i celá řada prací, jež je potřeba okolo domu a zahrady udělat. Žijete-li v rodinném domě, pak nám určitě dáte za pravdu, že jaro je období, kdy se po dlouhých zimních měsících opět chtě nechtě musíte pustit do práce. Jednou z činností, na kterou se na začátku jara nesmí zapomenout, je čištění okapů. Ačkoliv se nejedná o zrovna kdovíjak oblíbenou aktivitu, pakliže si nechcete zadělat na nepříjemné problémy v podobě prosakující vody skrze stěny domu, pak si zkrátka musíte udělat čas a okapy vyčistit.

Myslete na své bezpečí

Čištění okapů je činnost, která se provádí ve výškách, proto dobře zvažte, zdali vám pobyt nad zemí nedělá problémy. Pokud ano, raději tento úkol svěřte někomu jinému. Ani tehdy, nemáte-li s výškami problém, neměli  byste zapomínat na svou bezpečnost. Dobře zkontrolujte, zdali žebřík, na kterém se k okapům chystáte vylézt, není nikde povolený a raději si k čištění přizvěte ještě jednu osobu, která vám žebřík bude ze země jistit. Mnohdy stačí jeden nepatrný pohyb, těžiště žebříku se změní a vy budete na zemi dříve, než kdysi vůbec stihnete něčeho všimnout.

Připravte si potřebné vybavení

Dobrou zprávou je, že pro čištění okapů toho příliš nepotřebujete. Bohatě si vystačíte s lopatkou a speciálním koštětem určeným pro čištění okapů –  ten můžete nahradit i obyčejným košťátkem. Dále si připravte pracovní rukavice, nestalo by se totiž poprvé, že byste narazili třeba na mrtvolku nějakého ptáčka a chránit si tak ruce rukavicemi se určitě vyplatí. V dnešní době si můžete práci usnadnit tím, že si pořídíte speciálního robota na čištění okapů, který veškerou práci hravě odvede za vás. Počítejte ale s nutnou finanční investicí.

Čištění okapů nejen na jaře

Ačkoli se k čištění okapů přistupuje nejčastěji právě na jaře, podle odborníků byste měli čistit mnohem častěji. Nejenže tak předejdete jejich ucpání, což by mohlo vést k tomu, že voda nebude mít kudy odtékat a začne se vsakovat do stěn domu, ale zároveň si usnadníte práci – když budete okapy čistit několikrát do roka, nestihne se v nich nahromadit tolik nepořádku. V ideálním případě byste měli okapy čistit alespoň třikrát do roka.

To Top