Byt

Údržba krbu má své opodstatnění

www.pixabay.com

Krby jsou dnes nedílnou součástí mnohých moderních i tradičních domácností. Topná zařízení, jež dokonce nahrazují klasické elektrické a plynové kotle, právě pro svůj ekonomický provoz a příjemnou atmosféru u plápolajícího ohně.

Zvažujete-li nákup krbu včetně příslušné obestavby, měli byste si uvědomit, že tento produkt vyžaduje určitou údržbu. Krby jsou sice nenáročné na provoz, ale stejně, jako kterémukoliv jinému zařízení, je třeba věnovat určitou pozornost. Pakliže si v tomto směru nejste jisti, přinášíme vám stručný návod, jak na to.

krb2

Pravidelné čištění topeniště je základ

I když budete mít krby navrženy jakkoliv správně, i přesto vám bude při pravidelném topení vznikat odpad uvnitř samotné vložky. Ten je třeba pravidelně vybírat. K tomu lze použít lopatku a smetáček, s nimiž ale naděláte více škody, než užitku.

Údržba krbu bude daleko efektivnější, pakliže vsadíte na speciální vysavač krbu. Z tohoto hlediska byste neměli opomíjet ani na sklo krbu. Minimálně proto, že si chcete užívat pohledu do rozpáleného ohně. Ideálním pomocníkem jsou nejrůznější rozpouštěče sazí a černého dehtu, jež odstraníte snadno a rychle.

Velká údržba krbu jednou za rok

Výše uvedené postupy je vhodné provádět během celé topné sezóny. Jednou za delší čas musí přijít na řadu i čištění přidružených částí. Údržba krbu tohoto ražení zahrnuje především kontrolu ostatních prvků krbu, včetně vnějšího pláště, který bude schován za obestavbou.

Zapomínat nesmíte na správnou funkčnost spalinové cesty, respektive komína. S jeho čistotou vám pomůže nejčastěji odborný pracovník zvaný „kominík“. K očistě komínu je totiž zapotřebí již důmyslnějšího vybavení a umu.

Vše ostatní provedete sami v pohodlí svého domova, a to za pomoci praktického příslušenství ke krbům, ať už jde o čisticí prostředky nebo nástroje.

To Top