Byt

Výkup nemovitosti: Jak funguje a kolik prodávající může získat?

Výkup nemovitosti
pixabay.com

Stačí do vyhledávače zadat “výkup nemovitosti” a hned na vás vyběhnou desítky odkazů na společnosti, které nabízí výkup za nejvyšší ceny. Jaká je realita? Skutečně má prodávající šanci získat až 90 % z tržní ceny, jak mnohé z nich slibují?

Důvody pro rychlý prodej mohou být různé a tím nejčastějším je fakt, že majitel nemovitosti potřebuje peníze, a to rychle. Jednoduše nemá čas vyčkávat několik měsíců, až nemovitost prodá za nejvýhodnější cenu.

Výkup nemovitosti může probíhat seriózně

Je smutné, že výkupem se zabývají především neseriózní společnosti, které chtějí v první řadě vydělat. Ale nemusí to být pravidlem. Všechny oslovené společnosti vždy vyšlou své zástupce, aby nemovitost zhodnotili a učinili nabídku. Seriózní společnosti si na nabídku ponechají několik dní, ty ostatní cenu střelí “od oka” během pár hodin.

Při rychlém odkupu má prodávající šanci získat 65–75 % z reálné tržní ceny. A právě zde nastává problém. Společnosti, které nabízí oněch 90 %, je skutečně nabídnou. Jejich odhad nemovitosti však bude výrazně nižší.

Uveďme si to na jednoduchém příkladu. Tržní cena nemovitosti je odhadnuta na 1 000 000 Kč. Seriózní společnosti ocení byt stejně a v lepším případě nabídnou 75 % z této ceny. Méně seriózní společnosti sice nabídnou 90 %, ale nemovitost ocení na pouhých 700 000 Kč. Zatímco v prvním případě prodávající získá 750 000 Kč, v druhém jen 630 000 Kč.

Řešením je zapojit více realitních makléřů

Pokud se prodávající uchýlí k rychlému výkupu nemovitosti, je zřejmé, že potřebuje peníze. Tak říkajíc jim “teče do bot” a v tu chvíli jsou ochotni snížit cenu nemovitosti, a to drasticky. Pokud to zjistí hned první makléř, má velkou šanci na obchodu hodně vydělat. Ale i v tomto případě lze udělat rychlý obchod a neprodělat tolik. Nejlepším řešením je zapojit více makléřů a získat rozdílné nabídky.

V první řadě je důležité znát reálnou tržní cenu nemovitosti. Následuje oslovení více společností, které projeví zájem. Prodávající si jednoduše porovná jejich nabídky a nemovitost prodá za nejvýhodnější cenu. Navíc má šanci narazit na makléře, který pro svého zákazníka hledá přesně takovou nemovitost. A v takovém případě má šanci získat 80–90 % ze skutečné tržní ceny. Ani při opravdu rychlém prodeji se nevyplatí zmatkovat.

To Top