Byt

5 tipů jak se nezbláznit z vánočního úklidu

pixabay.com

Vánoce pro nás znamenají spoustu krásných tradic. Zpívání koled, pečení cukroví, tvoření vánočních dekorací . Ale také vánoční úklid. A protože Vánoce jsou svátkem pohody, měli bychom si říct pár zásad, jak mít o Štědrý večer domov voňavý a naklizený a zároveň se z vánočního úklidu nezbláznit. Generálním úklidem by naše domácnost měla projít spíše až na jaře po ukončení topné sezóny. Máte sice pravdu, že vánoční výzdoba by v neuklizeném prostředí nepůsobila dobře, většina však uklízí většinou pravidelně, takže se této situace opravdu bát nemusíte.

1. Ne vše je nutné stihnout

Ne všechny kouty našeho domova musí být zrovna na Vánoce dokonale uklizené. Některé činnosti můžete klidně nechat například až po Novém roce a nic to na vánoční atmosféře nezmění.

Čištění radiátorů a žaluzií.

Úklid půdy a sklepa.

Třídění oblečení ve skříni.

Úklid komory a spíže.

2. Zapojte celou rodinu.

Statistiky uvádějí, že ve 35% domácnosti uklízí výhradně žena. Vánoce jsou však rodinné svátky,  do úklidu by se měla tedy zapojit celá rodina. Přiměřeně věku a časové vytíženosti by si každý měl vzít na starost část úklidu. Děti si například uklidí pokoj, mohou pomoci s utíráním prachu. Muž se většinou chopí fyzicky náročnějších prací jako je luxování či tepování nebo může vyčistit odpady.

3. Využijte služeb úklidové firmy.

Pokud se do vašich časových možností vánoční úklid prostě nevejde, můžete situaci vyřešit objednáním úklidové firmy. Předem si zjistěte reference a cenu. Cena se většinou pohybuje od 150 Kč/hod.

4. Využijte různé pomocníky na úklid.

S moderními čistícími prostředky, které náš domov dokonale vyčistí a zároveň ochrání, jde práce lépe od ruky. Neobejdete se bez přípravku na mytí podlahy či leštěnky . Pořiďte si také univerzální prostředek, kterým omyjete více povrchů. Není potřeba mít na každý povrch speciální přípravek. Výborným pomocníkem jsou také prostředky napuštěné do papírových nebo textilních ubrousků. Prodávají se v různých variantách,  lze pomocí nich udělat v podstatě kompletní úklid domácnosti. Ubrousek se po úklidu navíc jednoduše vyhodí.

Také díky různým vychytávkám či elektronickým vymoženostem je dnes uklízení o mnoho snažší, než tomu bylo dříve.  Teleskopická či bateriová stěrka na mytí oken, výkonný vysavač, kvalitní mop, čistič žaluzií, čistič radiátorů, antistatické utěrky, hadřík z mikrovlákna, robotický vysavač a mnoho dalšího je výborným pomocníkem k usnadnění vánočního i běžného úklidu.

5. Udělejte si systém.

S vánočním úklidem se pojí větší množství různých činností, je proto dobré udělat si plán. Za prvé vás vyvede ze stresu, že je toho moc a že nic nestíháte, a za druhé nebudete odbíhat od jedné činnosti ke druhé a nakonec vám bude připadat, že jste neudělali nic. Čím tedy začít a jak postupovat? Ideální je začít od oken a dveří a postupovat směrem dolů.

Okna

Dnes už mytí oken nemusí být takový postrach, jako tomu bylo dříve. Úklid vám může usnadnit teleskopická stěrka, díky které nemusíte balancovat na židli. Velmi oblíbenou se stává také bateriová stěrka, která přebytečnou vodu zároveň vysává. Stěrky většinou mají  měkkou pěnu na jedné straně a pevnou gumu na druhé straně. Stačí jen namočit do teplé vody s vhodným přípravkem a měkkou částí zbavit okno nečistot a gumovou stranou dodat oknu potřebný lesk, aby vás Ježíšek našel.

Dveře

V případě dveří s umělým povrchem nemusíte postupovat nijak opatrně, pro jejich údržbu můžete použít běžný přípravek a hadr či houbičku. Na dýhované dveře použijte minimum vody a mýdlový čistič. Určitě nepoužívejte agresivní chemické přípravky, které by mohly povrch dveří poškodit. Nezapomeňte také na kliky a rámy dveří.

V ostatních místnostech provedeme úklid, jak jsme zvyklí. Utřít prach a vytřít podlahu zvládáme snad i poslepu, neboť tyto činnosti jsme často vykonávali i v průběhu roku. V obývacím pokoji vytepujte také sedací soupravu, v ložnici kromě povlečení vyperte také peřiny a polštáře. Pokud jsou péřové, využijte služeb čistírny. Matrace vysajte z obou stran. V koupelně věnujte pozornost vytřídění přípravků, které nepoužíváte. V kuchyni vás kromě běžného úklidu čeká ještě odmrazit a pečlivě vymýt lednici s mrazákem, nejlépe roztokem vody a octa. Možná tam opět najdete několik věcí k likvidaci, většinou prošlých. Podobný scénář vás čeká také ve spíži. Tam je vhodné mít uklizeno a vytříděno dříve, než tam uložíme vánoční zásoby.

Kdy začít s úklidem?

Zde se odpověď liší, dle časové vytíženosti jednotlivých rodin. Pokud vám nevadí strávit celý jeden víkend uklízením a ještě se do úklidu zapojí celá rodina, máte ještě dost času. Pokud musíte vánoční úklid zvládnout v podstatě za pochodu, musíte si práci rozvrhnout a začít dříve. Obecně je vhodné začít přibližně na konci listopadu. Máme pak jistotu, že o první advent budeme zapalovat svíčku už v uklizeném a provoněném domově a můžeme se začít věnovat pouze příjemným vánočním tradicím. Přejeme krásné a uklizené vánoční svátky.

 

 

 

To Top