Bydlení

Vyvětrejte svůj domov

pixabay.com

Prostě čas od času otevřete okno a je vyvětráno. Větrání vypadá vcelku jako banalita, lidé v něm ale často chybují. Pojďme si tedy říct, jakých chyb se vyvarovat a jak a proč správně větrat.

Jak větrat?

Ve správné technice větrání dělá většina populace dvě zásadní chyby.  První z nich je, že větráme převážně ventilačkou. Druhou chybou, kterou při větrání děláme je, že větráme vždy jen v jedné místnosti. Větrat by se mělo vždy intenzivně a to ve všech místnostech najednou, aby se vzduch stihl dokonale vyměnit.

Kdy větrat?

Většina z nás větrá až ve chvíli, kdy máme pocit vydýchaného vzduchu v místnosti. To už ale bývá většinou pozdě. Obzvláště v období topné sezóny větráme jen zřídka, často z úsporných důvodů.

Obecně by se mělo větrat přibližně třikrát denně. Tuto frekvenci však upravujeme v závislosti na aktuální situaci. Pokud je doma více lidí, vzduch se samozřejmě vydýchá rychleji. Častější větrání je doporučováno také v případě hoření svíček, vaření či sušení prádla.

Proč větrat?

Vzduch, který vdechnete, jakmile vstoupíte do budovy či místnosti, je prvním dojmem daného domova. Příjemný čerstvý vzduch by měl být vizitkou právě vaší domácnosti.

Při nedostatečném větrání vnímá naše tělo také nedostatek kyslíku a naopak zvýšené množství oxidu uhličitého ve vzduchu. To má za následek mnoho zdravotních potíží, bolesti hlavy, pálení očí,  u dětí pak hyperaktivita či únava. Z nedostatku větrání nás mohou však potkat i závažnější zdravotní problémy, zejména onemocnění dýchacích cest či různé alergické reakce.

Do domácnosti se také prostřednictvím dýchání dostává do vzduchu vlhkost. Pokud tuto vlhkost neodvětráme, následkem jsou plísně, které můžeme pozorovat z počátku kolem oken, následně i v ostatních koutech vaší domácnosti. Nejen že plísně nejsou zrovna nejlepší vizitkou naší domácnosti, opět způsobují mnoho zdravotních potíží.

 

To Top