Zahrada

Chcete se starat o zahradu také v zimě? Připravte si toto vybavení!

pixabay.com

Na podzim a v zimě se dá najít celá řada věcí, které je potřeba dělat mimo vegetační období. To se běžně datuje po dobu, kdy všeobecně stromy a rostliny kvetou a zelenají se, takže od března do přibližně října.

Mnohé úkony, jako může být kácení nebo výraznější redukování stromů, je v tomto období zakázáno jen s určitými výjimkami. Těmi je například strom ohrožující majetek nebo zdraví, popřípadě odumřelé nebo výrazně poškozené dřeviny. Nezáleží ale na tom, jestli jsou či nejsou na všem pozemku. Pokud se připravujete na regulaci dřevin v tomto období, určitě nezapomeňte na nic z těch věcí!

Připravte si teplé pracovní oblečení

Pracovní oblečení a obuv by měla být na zahrádce na prostou samozřejmostí. Koneckonců po většinu času pracujete s hlínou a rostlinami, takže se potrhání a ušpinění šatů nevyhnete. Potřeba najít si kvalitní oblečení se ale v těchto měsících ještě znásobuje kvůli špatnému počasí.

Rozhodně by tak ve vaší výbavě neměly chybět zateplené pracovní oděvy a také opravdu bytelná a kvalitní pracovní obuv. Můžete používat i zateplené rukavice, které vám pomohou od nepříjemného studení na prstech.

V zimě řezejte jen manuálně

Pokud potřebujete stromy pořádně zredukovat a proříznout, tak je nejideálnějším možným způsobem použití manuálních nástrojů. Pila by tak měla být naprostou samozřejmostí pro úpravu dřevin mimo letní sezónu.

A pročpak tomu takhle je? Zmrzlé dřevo je pochopitelně odolnější, než je tomu u dřeva klasického. To ale neznamená, že by si řetězová nebo motorová pila nedokázala poradit i se zmrzlým dřevem. Kombinace bytelnějšího dřeva a ledových krystalků ale má tu nepříjemnou vlastnost, že bude zuby jakéhokoliv druhu pily rychle brousit. U motorově poháněných strojů to je pochopitelně mnohem viditelnější, než u ručních nástrojů.

To Top