Byt

Co s vlhkostí v bytě ?

pixabay.com

Jaká je optimální vlhkost v bytě či domě ? Spoustu z nás si myslí že to není důležité opak je ale pravdou.

Standart by mělo být rozmezí mezi 40 až 50 %. Když je vlhkost nižší než 40 % je tu velké zdravotní riziko onemocnění dýchacích cest. Když je vlhkost větší než 60 % v bytě se objeví plísně které jsou velice škodlivé.

 

Zdroje vysoké vlhkosti

První je vliv vnějšího prostředí, kdy může do domu zatékat a nebo je v domě špatná izolace. Druhý tip vlhkosti jsou činnosti, vaření, sušení prádla, koupele nebo dokonce i pěstování květin. Čím více je v domě teplo a víc vlhkosti tím větší je tam rosný bod.

 

Mapy na zdi

Rozhodně je nepříjemné mít doma mapy na zdi, estetický dojem domu nebo bytu pak ztrácí svou hodnotu. Mapy vznikají tak že za nábytkem neproudí dostatek vzduchu a tím tam vzniká vlhkost, je potřeba nábytek občas odsunout a nechat to „větrat“. Nebo nechte mezí zdí a nábytkem dostatečnou mezeru. Plísně mohou být také kvůli tomu že ve zdi je ukrytý chladnější předmět.

 

Starší domy

Mají silnější stěny proto v létě zachovávají nízkou teplotu uvnitř domu, a začnou se rosit. Na stěnách se sráží vlhkost a tím vznikají plísně. V těchto případech je potřeba hodně větrat třeba jednou za 3 hodiny denně, prádlo dávejte schnout ven a v koupelně používejte ventilaci, při vaření zase digestoř.

Zdroj : pixabay.com

To Top