Reality

Dostupnost pronájmů v rámci hlavního města je stále nedostačující

Praha je jako naše hlavní město, a zároveň město s opravdu nejsilnější ekonomikou u nás místem, které přitahuje ohromnou pozornost. S touto pozorností se přitom pojí také velký příliv mladých lidí, kteří chtějí zabezpečit sebe a svoji budoucnost.

S tím se přitom pojí jeden z problémů hlavního města, který je s námi už dlouhou dobu. Řešení je přitom stále v nedohlednu. Jedná se o dostupnost pronájmů, které jsou v rozumné míře pro nově příchozí.

Nedostatek dostupného bydlení je problém

Přitom právě nedostatek bydlení, které je dostupné pro nově příchozí, je tím nejzásadnějším realitním problémem, který musí Praha dlouhodobě řešit. Na jedné straně jsou tady činžovní domy v poměrně hojném zastoupení, ale často zde bývají dva problémy.

Ačkoliv jsou nabízeny v rámci soukromých podnikatelů, či se o ně stará správa nemovitostí, tak jsou většinou byty dlouhodobě obsazovány prověřenými a spokojenými klienty. Jinde se pak jedná o to, že je nemovitost víceméně kompletně rozebraná do jednotlivých bytových jednotek v soukromém vlastnictví. Pro dostupnost bydlení ale není ani jedna situace bohužel příznivá.

Nejde jen o bydlení, ale také podnikatelské prostory

Bydlení je přitom pomyslnou špičkou ledovce. Vedle toho jsou pak problémem i prostory určené pro podnikání. Kanceláří je sice na trhu dostatek, ale velice často v moderních komplexech, kde jsou podmínky a nájemné mimo možnosti společností v procesu start-up nebo zkrátka nejsou pro malou společnost lukrativní.

Druhým problémem jsou pak skladovací prostory. Ty sice do značné míry mohou řešit periférie hlavního města, nebo popřípadě průmyslové komplexy kolem hlavních tahů. Ale i v tomto případě se bavíme o nedostatku něčeho, o co je jinak na trhu opravdu enormní zájem ze strany místních i zahraničních firem.

To Top