Zahrada

Dotace: Zemědělci získají cca 32 miliard korun

pole
pixabay.com

Patříte do skupiny zemědělců v České republice nebo se alespoň v oblasti zemědělství nějakým způsobem pohybujete, pak vám jistě neunikla informace o plánovaných dotací a to hlavně z fondů Evropské unie.

Žádosti o dotace

Podle informací ze Státního zemědělského intervenčního fondu se výše dotací skutečně pohybuje ve výši 32 miliard Kč. Ti, kteří měli o dotaci zájem, museli svou žádost podat do pondělí 10. května 2019. Přijaty byly žádosti od téměř všech českých zemědělců. Množství podaných žádostí se vyšplhalo na 31 tisíc. Mezi nimiž je i tak médii propíraný Agrofert.

Typ a účel dotací pro zemědělce

Tyto dotace, o které bylo žádáno, spadají do skupiny takzvaných nárokových dotací (dále jsou také nenárokové, záleží na nároku na jejich přidělení), kdy zemědělci žádají o přímé, kompenzační platby a podporu od státu. Jak jsme již výše zmínili, o dotace se ucházeli i zemědělské společnosti politika, ale také podnikatele, Andreje Babiše. On však není jediným politikem, jehož jméno nějakým způsobem figuruje v zemědělských společnostech a družstvech, které se zapojily do podání žádostí. Mluvčí Státního zemědělského a intervenčního fondu Vladimíra Nováková však uvedla situaci a možné spekulace na pravou míru  a ujistila, že zde není nutno řešit nějaké pochybnosti.

Dotace jsou určeny především těm zemědělcům, kteří vlastní půdu, na které hospodaří. Tudíž získané finance by měly sloužit na pokrytí například pěstování zeleniny, brambor, ovoce, ale také například chovu ovcí, koz nebo krav na pastvinách.

Závěr

Zemědělci, kteří své žádosti řádně podali v termínu, mohou zajásat, neboť první kolo vyplácení proběhne již v letošním roce a to na podzim. Poslední platby by měly být uskutečněny a zemědělcům doručeny do konce léta roku 2020.

Autor: Eurotankdiesel.com – nádrže na naftu, AdBlue a další…

To Top