Volný čas

Elektřina na cestách

pixabay.com

Turisté, rybáři, příznivci kempu a karavanu, potřebují vyřešit problém, jak získávat elektrickou energii mimo zdrojů elektřiny, v přírodě, aby si mohli dobíjet nejen mobilní zařízení, ale aby měli k dispozici dostatek energie i pro noční osvětlení, a jiná zařízení, které potřebují elektřinu. A nosit s sebou velké zásoby baterek zatěžuje zavazadla, a zabírá hodně místa. Slunce nám poskytuje neomezený zdroj elektrické energie. Využitím solární energie získáme elektřinu i tam, kde k ní jinak nemáme přístup.

Svítíme si v přírodě

Noc ve stanu, pod širým nebem. Večer si chceme připravit večeři, a potřebujeme světlo. Pokud se jedná o jednu noc, není problém s baterkami do svítidel. Ale pokud je potřeba svítit několik nocí, a elektřiny není dostatek, řešením jsou solární světla. Přes den se mohou dobíjet na slunci před stanem, před karavanem, aby dobili zabudované baterie. Některé svítidla mohou plnit i několik funkcí, jako například záložní zdroj pro mobilní zařízení.

 

Foto: Solární lampa  s USB nabíječkou GoalZero

Mají integrované USB výstupy, přes které je možné dobíjet i externí zařízení, takže v případě potřeby máme k dispozici nouzovou nabíječku. Tato svítidla lze dobíjet i z elektrické sítě, některé jsou vybaveny dynamem, takže stačí několik otočení klikou, aby se získala část elektrické energie. Jsou i speciální solární svítidla, které nezatíží velmi zavazadla, nezabírají mnoho místa, ale velké jsou svou funkčností. Jedná se o nafukovací solární svítidla. Do zavazadla se vkládají ve vyfouknutém stavu, ale při použití se nafouknou a poskytnou dostatek světla na osvětlení stolu nebo stanu. Jednoduché a rozumné řešení.

Nabíjení sluncem

Mobilní zařízení, jako mobilní telefony a tablety, už jsou běžnou součástí našeho každodenního života. I pobyt v přírodě je spojený s těmito zařízeními. Posílání fotek známým, komunikace na sociálních sítích, nebo jiné využití, znamená spotřebu energie. Při častém používání je třeba nabíjet mobil i každý den. Při několika denní výpravě do přírody tak potřebujeme dostatečnou zásobu elektřiny. Slunce nám opět poskytuje své služby. Solární nabíječky na mobil už dnes při menších rozměrech poskytují dostatečně velký výkon, abychom i nejnáročnější baterie v mobilech dobili jen za pár hodin.

Foto: Solární nabíječka Xtorm Lava2

Takové nabíječky nemají velkou váhu, ve složeném stavu jsou velké jako malé tablety. Rozložené je lze zavěsit na slunné místo, nebo na batoh, a průběžně dobíjejí baterie mobilních zařízení. Vhodným řešením je i dobíjení power bank solární nabíječkou, abychom mobilní zařízení mohli dobíjet i v případě, kdy slunce nesvítí, například v noci. V nabídce jsou i solární nabíječky na mobil i se zabudovanou svítilnou.

Všechny solární zařízení mají něco společného. Elektřinu získávají ze slunce, kde se o převod energie starají fotovoltaické panely. Tyto panely jsou stále účinnější a tím je umožněno i z menších panelů získávat více energie. Je to řešení, které je možné využívat každý den. Vždyť mobilní telefon nemusíme nabíjet z elektrické sítě, ale je možné využít solární nabíječku i doma nebo v práci. A sluneční záření je nevyčerpatelný zdroj energie, a je zdarma.

To Top