Dům

Jak efektivně vytápět?

pixabay.com

Přišlo vám vyúčtování za teplo a vy jste zjistili, že náklady se vyšplhaly až do astronomických výšin? Pokud ano, je nejvyšší čas začít celou situaci řešit. Jak? Správnou cestou je efektivní vytápění. Díky našim dobrým tipům zajistíte, že příští rok výrazně ušetříte, díky čemuž se vám i vynaložené náklady brzy vrátí. První cestou k efektivitě je pochopitelně kvalitní izolace. Pokud se podíváme na hlavní riziková místa, jedná se o:

  • Fasádu domu
  • Okna
  • Vchodové dveře

Pokud jste izolaci doteď zanedbávali, je rozhodně ideální doba k tomu, dům celkově zateplit a omezit tepelné ztráty. To je první krok k efektivnímu vytápění a tedy k velké úspoře.

Vytápějte úsporným zařízením

Ano, i tudy vede cesta. Jaké jsou možnosti, pokud skutečně nechcete utrácet více, než je nutné? Velkým hitem jsou dnes tepelná čerpadla, která umí jednoduše využívat zdarma dostupnou energii z okolí. Pokud je toto řešení z finančního hlediska pro vaše potřeby nedostupné, nezoufejte. Dobrou volbou je i současná nabídka plynových kotlů. Nejenom, že je cena plynu na dobrých hodnotách, ale efektivita daných kotlů stále stoupá. Nejlepší možnou volbou jsou takzvané kotle kondenzační. Unikátní jsou v tom, že dokážou velmi dobře využívat odpadního tepla, které by jinak zmizelo pryč komínem.

Na klasické radiátory zapomeňte

I když jsou radiátory klasikou, neznamená to, že jsou správnou možností. Nejenom, že je nutné vody v topném systému ohřát na vysokou teplotu, ale mají i nevýhodu v tom, že teplo nedistribuují rovnoměrně. Pokud hledáte tipy na efektivní vytápění, potom vám musíme doporučit nízkoteplotní sálavé systémy. O co se jedná? Naším tipem jsou dvě hlavní varianty. Tou první je klasické podlahové vytápění, které v dnešní době není zase až tak velkou novinkou. Co ale už je zajímavou inovací, to je vytápění stěnové. I u něho můžeme říci, že díky nižším teplotám vody v systému a díky rovnoměrnosti rozvodů docílíte toho, že místnost ohřejete s mnohem menšími náklady, než u klasického radiátoru.

To Top