Volný čas

Jak funguje čištění šperků pomocí ultrazvuku a co vše k němu budete potřebovat?

pixabay.com

Čištění šperků pomocí ultrazvukové čističky je jednou z nejmodernějších metod čištění šperků, které se v současnosti používají. Má spoustu výhod jako může být například obrovská šetrnost kvůli chybějícímu fyzickému čištění, nebo rovněž i vysoká efektivita i na těch nejhůře dostupných místech. Jak čištění pomocí ultrazvuku funguje a co vše k němu budete potřebovat, si popíšeme v dnešním článku.

Jak čištění šperku pomocí ultrazvukové čističky probíhá?

Nejdříve si musíme připravit ultrazvukovou čističku. Nerezová vana pro čištění se nejdříve naplní danou čistící emulzí a počká se, než čistička dojde předepsaného výkonu. Poté se buď v košíčku podobném, jako například mají fritézy, ponoří celý předmět do emulze nebo se mnohdy přidržuje nerezovou velkou pinzetou. Zde ale hrozí, že nebudou vyčištěné části šperků, kde jej překrývaly plochy pinzety.

Samotné čištění potom trvá víceméně v řádu vteřin až desítek vteřin a vše je závislé na tom, jak moc odolná byla špína na čištěném předmětu. Okamžité uvolňování nečistot můžete poznat například podle zákalu, který se začne poměrně rychle do čistící emulze uvolňovat.

Co vše je k čištění doopravdy potřeba?

První věcí je pochopitelně volba správné ultrazvukové čističky. Základním parametrem je zde pochopitelně jejich velikost. Od ní se pak odvíjí veškeré další vlastnosti, které čistička má a na jejich základě se potom mění finální cena.

Konkrétně na čištění šperků jde přitom čistička sehnat levně už jen za několik málo tisíc, protože nepotřebuje ani extrémní výkon či velké rozměry. Pro samotné čištění je potom potřeba čistící emulze. Ty se prodávají k čističkám a je potřeba vybírat takové emulze, které jsou uzpůsobeny pro konkrétní čištěný druh kovu. Nesmíte zapomenout na fakt, že by jinak mohlo dojít k poleptání povrchu!

To Top