Volný čas

Kamionová doprava je v současnosti ekologičtější, než kdykoliv předtím

eurotankdiesel.cz

Již dlouhou dobu se dostává postupně do popředí geopolitického konfliktu především ekologie. Není se čemu divit, protože v rozvíjejícím se světě s velkou industrializací se postupně ztrácí ohled na přírodu, zatím co se zvyšuje pohled pouze na lidské potřeby.

V rámci kamionové dopravy byla ekologičnost tohoto druhu přepravy opravdu velice probíraným tématem. A možná vás překvapí, že i toto téma nakonec došlo velice daleko. Dnes si představíme, proč je kamionová doprava zdaleka nejekologičtější.

Evropa a moderní ekologické motory

Jedním z důvodů, proč býval kamionová doprava všeobecně považována za velice neekologickou, jsou právě spalovací motory. Jenže v jednom spojení je nutno říct, že bez kamionové dopravy víceméně kompletně kolabuje jakékoliv zásobování.

V tomto ohledu udělala největší krok Evropa, která postupným zdokonalováním dokázala rozdělit spalovací motory do několika ekologických kategorií. Vrcholem jsou potom vysoce ekologické motory, které ke svojí aktivitě využívají AdBlue.

Močovina AdBlue a její dovednosti

Jedná se o velice kvalitní roztok na vodní bázi, který má jediný úkol. Efektivně napomáhá spalování všech zbytkových látek v pohonu. Díky tomu je tak jisté, že nebudou motory vypouštět do vzduchu zásoby škodlivých plynů. Jeho výroba i skladování je přitom lehce rozdílné. Je na ně potřeba užívat speciální nádrže na AdBlue, ve kterých se nesnižuje jeho kvalita. Rozhodně je ale pouhým doplňkem, aditivem v motoru, které není ani zdaleka cenově podobné palivům jako takovým.

Zavedení jednotlivých ekologických zón

Přitom se nejvíce stávalo, že se právě evropská města stávala zdrojem znečištění. Zcela logicky jde především o to, že v těchto místech větší koncentrace vozidel dělá nevyčerpatelnou zásobu spalin. Tomu se rozhodla Evropa pomoci i tak, že zavedla ekologická pásma, kam smí vozy jen s danou účinností spalování.

To Top