Není snad nikdo, kdo by do budoucna neplánoval se usadit a nechtěl mít své zázemí a jistotu. Dospěli jste i Vy do fáze, kdy chcete mít pevnou půdu pod nohama a chcete mít zajištěné bydlení pro sebe a pro svou rodinu? Koupě bytu je jednou z možností, proto by vás jistě mohlo zajímat, jak vlastně taková koupě probíhá. Doby, kdy se inzerovaly byty v novinách, jsou již za námi a celé se to podstatně zjednodušilo. Nicméně i přesto jde stále o velmi zásadní událost, ve které se nevyplácí chybovat.
První krok: Rozhodnutí pro koupi
Zcela prvním krokem v této situaci je samotné rozhodnutí o tom, že si nějakou tu nemovitost pořídíte. V tento moment začne dlouhé hledání a navštěvování inzerovaných bytů a vybíraní toho nejvhodnějšího. Zde se nám cesta rozdvojuje. Můžete se v této fázi vydat svou cestou a sám si hledat nemovitost nebo se rozhodnout pro specialistu na trhu s realitami, kterými může být realitní kancelář. Oboje má jisté výhody i nevýhody. Když se rozhodnete vsadit na své instinkty a vrhnete se do toho na vlastní pěst, jistě ušetříte peníze, který v dnešní době má jen málo kdo přebytek, nicméně je dost možné, že si i pouhý výběr potáhne měsíce a nedej bože, abyste někomu naletěli. Kdež to zkušený makléř vám tu cestičku pěkně umete a nabídne vám k prohlídce pouze byty, které za to budou stát a budou splňovat dopředu stanovené podmínky.
Druhý krok: Rezervace
Když se vám podaří vybrat ten pravý byt, ve kterém svou budoucnost chcete trávit a nechcete, aby vám ho někdo jednoduše vyfouknul, je potřeba podepsat rezervační smlouvu buďto přímo s majitelem nebo s realitní kanceláří, která má prodej nemovitosti na starosti. V rezervační smlouvě je jednoduše domluveno, že dojde k prodeji právě vám a je stanoven termín, do kdy musí celý proces prodeje dojít do zdárného konce. Podpisem to však nekončí. Zároveň se tím i zavazujete k platbě rezervačního poplatku, který potvrdí váš zájem. Nemusíte se však bát, protože o tuto částku bude ponížena výsledná částka, kterou za nemovitost budete platit. Pokud tedy dodržíte termíny. Pokud ne, můžete se s rezervačním poplatkem rozloučit.
Třetí krok: Finanční prostředky
Další krok zahrnuje financování bytu. Pokud máte vlastní zdroje, tak není úplně co řešit. Pokud však ne, začne vyřizování s bankou nebo hypoteční společností, u které budete o hypotéku nebo úvěr žádat. Což může být poměrně rychlé, pokud nemáte žádné resty z minulosti.
Čtvrtý krok: Podpis smlouvy
Pokud vše v bance klapne a vy podepíšete úvěrovou smlouvu a bude vám poskytnuta hypotéka, dostanete se k tomuto poslednímu kroku, kterým je podpis kupní smlouvy. Následná vlastnická práva získáte zápisem, který proběhne na příslušném katastru. Pokud se jedná o družstevní podíl, převod vlastnictví nastane v moment, kdy dojde k doručení dohody o převodu.