Byt

Kovové funkční prvky domácnosti – jak je vybírat

Veškeré předměty užívané v domácnosti dotváří její ráz, přestože se mnohdy jedná o drobné funkční prvky. Kovové doplňky větších systémů mohou svým řešením a umístěním dodat domácnosti zvláštní neočekávaný efekt, proto by měly být vybírány tak, aby ladily s ostatním vybavením a současně plnily svůj primární účel.

Drobné kovové prvky, jako jsou kliky, věšáky nebo úchyty a madla na skříňkách slouží především ke konkrétnímu úkonu. Při vybavování domácnosti je pak nutné v této oblasti promýšlet kromě vzhledu především ergonomii a vhodné místo pro instalaci, aby byly využívány intuitivně a příjemně.

Kovové kliky interiérových dveří

Kovy pro výrobu klik do interiérových dveří zahrnují hliník, nerezovou ocel nebo ocel s poniklováním/pochromováním. Zároveň mohou být doplněné lakováním povrchu. Rozdíly mezi nimi jsou patrné na omak – každý z těchto materiálů je charakteristický jiným hmatovým vjemem. Kliky interiérových dveří, stejně jako madla úložných prostor, by měly mít primárně pohodlný úchop, který je nadřazený jejich vzhledovému provedení. Pokud zamýšlíte koupit kliky, je dobré se nejdříve orientovat na aspekty používání. Vyzkoušejte si, jak se Vám dveře otevírají a jaký máte z materiálu celkový hmatový dojem, až posléze se rozhodujte, zda provedení odpovídá Vašim požadavkům z hlediska vzhledu – špatná ergonomie kliky může vést nejen k delšímu navykání na její tvar, ale také k poranění.

Věšákové systémy

Vedle madel a kování jsou důležitou součástí interiéru věšákové systémy nebo soustavy vytvořené z jednotlivých kusů. Různé věšáky se používají na několika místech v domácnosti, a to převážně u vstupu a pak v provozních místnostech (koupelny, kuchyně). Většina lidí sáhne po jednoduchém plastovém řešení, tyto typy věšáků mají ovšem velmi krátkou životnost a rychle se opotřebí. Investice do kvalitnější kovových typů se vyplatí především z dlouhodobého hlediska. Navíc jsou vyráběny v různých designových provedených umožňujících vytvářejí různých dekorativních sestav.

Výběr kovových doplňkových prvků, jako jsou dveřní kliky, věšáky nebo skříňková madla by měl být v první řadě prováděn s ohledem na jejich funkčnost a živostnost. Důležitý je především ergonomický efekt, kterým předejdete možným poraněním.

To Top