Dům

Designová stínící technika

www.pixabay.com

Přestože je primárním záměrem instalace stínicí techniky zabránění působení přímého slunečního zářením do interiéru (mimo jiné další dílčí funkce) a tím úspěšně regulovat jak přirozené osvětlení, tak teplotní pohodu domácnosti, v současné době se dostává do popředí také jejich design. Díky souvislému povrchu a materiálovému řešení je možné plošné prvky prostředků stínící techniky upravit různými motivy dle požadavků zákazníka.

Stínící technika – možnosti

Základní členění stínící techniky zahrnuje žaluzie (pro aplikaci v interiéru nebo exteriéru) a rolety, případně také sekundárně využívané celky, jako jsou markýzi. Každý z těchto prvků má další specifické vlastnosti, které slouží jako vodítko při volbě odpovídajícího řešení. Všechny uvedené možnosti lze ovšem na přání budoucího uživatele upravit do formy, která koresponduje s jeho představami od splnění pohledového charakteru.

Žaluzie

Vzhledové řešení žaluzií závisí především na jejich umístění a odvíjí se od výrobního materiálu. Pro interiérové žaluzie jsou typickými materiály lakované kovy, plasty nebo dřevo a obecně jsou začleňovány do rázu místnosti buď barevným řešením, nebo ponecháním přírodního dojmu korespondujícího s vybavením místnosti. Speciálním typem jsou vertikální látkové interiérové žaluzie, které mohou být vyvedeny ve speciálním designu.

Pro kombinaci světelné regulace, tepelně izolační a ochranné funkce jsou řešením venkovní žaluzie. Kromě možnosti automatizace dálkovým ovládáním spočívá jejich výhoda ve výrazné materiálové variabilitě a technickém provedení umožňujícím jejich začlenění do architektonického řešení fasády se zvláštními efekty.

Rolety

Roletové systémy mohou být rovněž uplatněny jak pro venkovní, tak pro interiérové využití. Zatímco venkovní rolety jsou obecně vyráběny pro splnění především stínicí a ochranné funkce, vnitřní rolety jsou specifické svými dekoračními vlastnostmi. Veškeré materiály užívané pro výrobu vnitřních roletových systémů jsou měkké a mohou být kolorovány nebo potisknuty různými motivy. Zatímco rolety z rohoží jsou obvykle ponechávány v přírodním provedení, variabilní látkové rolety nabízí nepřeberné množství vzhledových řešení včetně vlastního designu.

Stínící technika nabízí v dnešní době široké spektrum možností a při výběru záleží především na tom, jaké vlastnosti a funkce jako zákazník upřednostňujete.

To Top