Pod pojmem plech si každý představí jen kus ocelového materiálu. Jenže tento hutní prvek je daleko rozmanitější, než se na první pohled zdá. Aniž byste to možná tušili, setkáváte se s ním kromě stavebnictví také v průmyslu a zemědělství. Všude tam patří plechy k užívaným doplňkům, ať už jde o zakrývání nebo tvorbu nejrůznějších konstrukcí.
Abyste využili maximální potenciál tohoto hutního materiálu, měli byste o něm znát patřičné informace a možnosti, které vám přináší.
Vyberte si plechy podle potřeby
Na počátku všeho se zaměřte na výrobní procesy, během nichž vznikají jednotlivé plechy. Jsou to například plechy válcované za studena a plechy válcované za tepla. Jejich povrchová struktura může mít i určité zabarvení. Obvykle je to černá barva. Výjimkou však není ani klasika v podání pozinkovaných plechů.
Plechy lze vybírat v odlišných šířkách, délkách a tloušťkách. Tyto parametry by samozřejmě měly vyhovovat vašim konkrétním potřebám při jejich výsledném užití. Důležitou roli hraje také tvar plechu.
- Hladké plechy
- Trapézové plechy
Právě druhá zmíněná varianta rozšiřuje aplikování tohoto hutního materiálu, a to především v oblasti opláštění a zastřešení. U podlah je dobré vsadit na vysoko-pevnostní a otěruvzdorné plechy, u nichž máte jistotu vyšší odolnosti a s tím spojené životnosti.
Praktické doplňky pro plechy
Při montáži plechů vám mohou posloužit i nejrůznější přídavné prvky, mezi něž patří určitě ocelové pásky. I v jejich případě nepodceňujte volbu kvalitního hutního materiálu přinášejícího tížené výsledky. Plechy jsou zkrátka univerzálním doplňkem libovolných staveb, o jejichž aplikování byste měli v mnoha situacích uvažovat.
Minimálně proto, že správně zvolené plechy jsou téměř bezúdržbové a vydrží dlouhou dobu. Ani jejich pořizovací cena není nikterak obtěžující.