V posledních letech se i v České republice rozmohla obliba bioproduktů. Lidé ve městech nejdříve vyráželi na samosběry do okolí a trávili tak letní odpoledne na poli s jahodami nebo v ovocném sadu. Ve městě všichni navštěvovali farmářské trhy a farmářské obchody a v supermarketech kupovali produkty s označením bio. Ti větší nadšenci začali jahody, ředkvičky a rajčata pěstovat v květináčích na balkonu svého panelákového bytu. Také se více mluví o zahrádkářských komunitách v centru měst, a to nejen v Praze, ale i Olomouci, v Brně, v Českých Budějovicích a v dalších menších městech. Vypadá to, jako by Češi objevili něco nového, přestože zahrádkářské osady u nás existují již dlouhou dobu a komunitní zahrady jsou známy už přes sto let. Komunitní zahrady ovšem nejsou už jen o pěstování zeleniny, mají i kulturní a společenský přesah.
Počátky komunitních zahrad
Historie komunitních zahrad sahá už do počátku 19. století, i když zmínky o podobném využití půdy najdeme už v osmnáctém století. S tímto nápadech přišli v Británii, kdy vláda nabídla pozemky chudým, aby na nich mohli pěstovat zeleninu a květiny. Později se komunitní zahrady zakládaly v době hospodářské krize nebo jako reakce na nedostatek jídla během války. V Asii zůstává komunitní zahrada běžným způsobem života až do dnešní doby.
Zahrádky na sídlišti
Komunitní zahrady u nás přibývají a obyvatelé sídlišť a činžovních domů využívají stále více okolní prostor pro pěstování zeleniny a prostory zkrášlují květinovými záhony. Výhodou vlastního zeleninového záhonu je, že víte, co a jakým způsobem jste vypěstovali, můžete navazovat nové přátelské vztahy se stejně smýšlejícími lidmi a svoje potomky poučíte, jaká je cesta rajčete na jejich talíř. Také pochopitelně lépe vypadá upravený záhon salátů než nijak nevyužitý prostor vnitrobloku, který čeká na posekání nebo je zaplněn odpadky.
Není ovšem snadné s takovouto zahradou začít, musíte vybrat prostor, který nebude zničen pokaždé, když tam něco zasadíte, a počítat musíte také se zdrojem vody a jiných energií. A pokud najdete vstřícného majitele pozemku, který bude mít pro vaše nadšení pochopení, můžete shánět další nadšence a začít budovat.
Autor: www.Eurotankdiesel.com – nádrže na naftu, AdBlue a další