Dům

Novinka 2020! Nízkoenergetické domy povinností

zdroj: pixabay.com

S úvodem roku 2020 přišlo na realitní trh mnoho důležitých změn a jedna z nich je právě náročnost na nízkoenergetické stavby. Donedávna zkrátka platilo, že energetická náročnost budovy byla do jisté míry pouze na preferenci stavitele. Pokud měl stavitel dostatek peněz, udělal budovu v tomto směru dokonalejší a pokud je neměl, tak mu nebyly do cesty kladeny žádné překážky. Teď se ale situace mění a překážky tu jsou. A otázkou je co se nyní vyplatí? Stále novostavba, nebo spíše koupě domu a jeho svěření do správy nemovitostí k úpravám?

Nové podmínky a obavy z cen

Podle nových podmínek musí novostavby splňovat víceméně nulovou ztrátu spotřebu energie. Stavební náročnost se tak zvyšuje na většinu důležitých aspektů mezi které patří například i stavební výplně, samostatný typ stavebního materiálu a především náročnější požadavky na tepelné a energetické hospodaření domu. Veškeré požadavky podle nových podmínek přitom mohou zcela změnit původní cenu a původní projekt budovy. Pro ty, kteří se těchto změn obávají také platí, že je podle nového neřízení zároveň nutné upravit stávající projekty. Pokud nemáte budovu již postavenou a jste ve fázi rozpracovaného projektu, tak je nutné jej změnit a s tím pochopitelně přijde časová i cenová odlišnost oproti předpokladům.

Výhodnější koupě a správa nemovitostí

Tento fakt má sice velice pozitivní ekologický dopad, ale zároveň mu může předcházet nepříjemný dopad na počet lidí, kteří jsou schopni si novostavbu dovolit. Skýtá se tak otázka, jestli není lepší nemovitost místo stavby zkrátka koupit a případně doinvestovat určitý obnos pro rekonstrukci o obrazu svému. Trh přitom nabízí nespočet realitních společností, pro které je prodej či správa nemovitostí denní chleba na té nejvyšší úrovni. Nebojte se tak poradit s realitními makléři a porovnejte klady i zápory koupě versus stavby.

To Top