Byt

Obložkové zárubně můžete sladit s podlahou

www.pixabay.com

Viděli jste staré kovové zárubně, například v původních starých nebo panelákových bytech? Shodneme se na tom, že žádnou parádu nedělají. Někdo si myslí, že je lepší nechat je být, než je složitě bourat. Každý se děsí nepořádku. Ale to vůbec není nutné. Staré kovové zárubně se dají obložit dřevem, což okamžitě změní styl bytu. Navíce je můžete sladit s podlahou. Opravdu stačí udělat jen to, a vaši návštěvníci budou překvapeni, jak se váš byt změnil. K obložení se používají speciální MDF desky, které jsou ze slisovaných dřevěných vláken s tepelnou úpravou. Povrch je upraven buď fólií, nebo CPL laminátem v imitaci dřeva.

Obložkové zárubně jsou řešením pro novostavbu i rekonstrukci 

V nových bytech nebo při rekonstrukci už nemusíte instalovat kovové zárubně, ale rovnou obložkové zárubně. Používají se jak pro klasické otočné dveře, tak i pro posuvné dveře. Při obložení kovových zárubní se o nějaký centimetr zúží vstupní otvor, ale v novostavbě či při rekonstrukci bytu už s tloušťkou  obložky předem počítáte. Ukázalo se, že i při instalaci posuvných dveřích majitelé bytů preferují obložkové zárubně. Tedy zesílený rám stavebního otvoru, na který se používají právě dřevěné obložky. Předem se však počítá na obou stranách s pěticentimetrovou šíří pro obložku. Pokud tedy chcete dveřní otvor široký 80 centimetrů, stavební otvor musí být 90 centimetrů.

Obložka vypadá atraktivně i u posuvných dveří 

Pro posuvné dveře je ideální stavební pouzdro, obvykle se využívá v novostavbě nebo při rozsáhlejší rekonstrukci staršího bytu. Místo části zděné nebo sádrokartonové stěny se vloží plechové stavební pouzdro, do něhož se pak posuvné dveře zasouvají. Pouzdro je skryté pod omítkou nebo v sádrokartonu, takže není vůbec vidět. Posuvné dveře pak zajíždějí přímo do zdi. Elegantní ohraničení vstupního otvoru pak obstarají obložkové zárubně. Předem si vyberete povrch, který bude ladit s vaší podlahou, nebo s nábytkem. Výběr je veliký, většinou v imitacích dřeva. Letos je atraktivní například dub rustikál či dub kartáčovaný.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top