Zahrada

Přichází období vegetačního klidu. Co budete potřebovat k péči o stromy na zahradách?

unsplash.com

Podzim je již tady a společně se změnou počasí přichází pochopitelně také změna vegetačního období. To je obdobím, kdy stromy a keře utlumí svoji aktivitu na naprosté minimum. Dá se říci, že pouze vyčkávají na to, až bude opět počasí přívětivější k jejich klasickému životu.

V tomto období je pro zahrádkáře víceméně jediná možnost, kdy lze legálně kácet stromy na pozemcích, nebo je nejzdravější je regulovat. Právě regulace stromů je tím, co dnes budeme probírat. Konkrétně co budete potřebovat a jak na ní.

Čím lepší vybavení tím větší pohoda

Představme si nejzákladnější vybavení, bez kterého to nepůjde. Ruční pilka je určitě prvním z nich, přitom byste ale měli mít i velice kvalitní zahradní kleště. Obojí může být na stromech nebezpečné a úraz vznikne raz dva, takže jsou potřeba i vhodná pracovní obuv a oděvy, které vás ochrání před pořezáním rukou a případně i přes sklouznutím ze stromu.

Nepodceňujte rozhodně ani jedno z toho. Mimo bezpečí vám může kvalitní vybavení přinést hlavně komfort, kterým je úprava stromu na jedno cvaknutí nebo první zářez. Pokud tedy máte starší vybavení, tak jej nechte adekvátně nabrousit.

Reguluje se jen stromoví směrem dolů

Pokud si představíme typicky případ ovocných stromů, tak někdy kvůli přetížení ovocem mohou nov větve chytit směr k zemi. To je u většiny stromu, ne u všech, problémem. Tyto větve je potřeba pravidelně odstraňovat, protože potom dochází k mnohem horšímu proudění mízy po stromě, a proto mohou některé jeho části strádat a odumírat. Je potřeba ale říct, že je celá řada stromů, co rostou přirozeně jakousi popínavou formou. Proto ne vždy tyto větve znamenají problém! Před první úpravou je proto vždy vhodné se poradit s lidmi, kteří s regulací stromoví již mají nějaké zkušenosti.

To Top