Byt

Připravme se na daň z nabytí nemovitosti

www.pixabay.com

Chystá se na nás nová změna při koupi nemovitosti a to ta, že daň již nebude platit prodávající, ale kupující. V platnost tato změna vstoupí 1. listopadu 2016.

Tento rok prošla tato novela legislativním procesem a následně byla podepsána prezidentem Milošem Zemanem. I přesto, že se při projednávání Senátem objevovaly návrhy na změnu její sazby a to snížení, nakonec zůstává stále na čtyřech procentech.

Během projednávání orodovali pravicoví zákonodárci za úplné zrušení daně z nemovitosti, avšak se nezdařilo.

Od novely se očekává větší objasnění zákona oproti doposud. Zároveň se však počítá s celkovým snížením výnosů. Dosud šlo do státní kasy zhruba 9 miliard ročně.

Nešvar však může nastat, pokud budou chtít lidé využít hypypotéku k financování. Hypotéky jsou určeny ke koupi dané nemovitosti, což znamená, že bankovní instituce poskytnou hypoteční úvěr pouze ve výši hodnoty dané nemovitosti, nikoliv vyšší než je samotný odhad. Z čehož vyplývá, že kupující bude muset mít podstatně více peněz, protože daň bude muset platit zvlášť a nebude se na ní vztahovat hypotéka.

Naopak však úlevu získají obce, dobrovolné svazky obcí a kraje, neboť jsou osvobozeny od daně z nabytí nemovitostí a tím pádem se jich netýká ani povinnost podávat daňové přiznání. Dále jsou osvobozeny od daně ty nemovitosti, které jsou nabyté při změnách právnických osob.

Pozor si dejte na to, že není pravidlem, že základem daně vždy musí být reálná kupní cena nemovitosti. Základem daně může být znalecký posudek nebo směrné tabulkové hodnoty nemovitosti. Protože prodejní cena nemovitosti může být podhodnocena oproti skutečnému znaleckému posudku. Tímto se bude předcházet daňovým únikům a podvodům.

A co z toho vyplývá? Pokud zvažujete koupi nemovitosti. Učiňte tak do 1. listopadu, aby se na Vás tato novela nevztahovala.

To Top