Bydlení

Vyčistěte domov od toxinů. Pomůžou v tom květiny

Květiny

Benzen, formaldehyd nebo čpavek. To jsou jen některé škodlivé látky, které zamořují naše ovzduší doma. Mohou způsobovat bolesti hlavy, kašel, rýmu nebo i vážnější zdravotní komplikace. Pročistit vzduch přitom můžete úplně jednoduše pomocí pokojových rostlin. Které jsou v ničení toxinů nejefektivnější?

Pokojové květiny bývají součástí mnoha domovů. Některé ale dokonce pomáhají neutralizovat účinky takzvaného „syndromu nezdravých budov“. S tímto zjištěním přišla překvapivě vesmírná americká agentura NASA, která odstartovala tuto studii před 25 lety.

S jakými toxiny se vlastně doma potýkáme nejčastěji? Můžeme zmínit třeba formaldehyd, který se nachází v papírových sáčcích, v papírových utěrkách nebo ubrouscích. Může způsobovat jemné šimrání v nose a krku.

Dalším toxinem je například benzen používaný k výrobě plastu, prášků. Může se také vyskytovat v cigaretovém dýmu nebo v nábytkovém vosku. Může dráždit oči a zvyšuje pravděpodobnost bolesti hlavy a srdečních potíží.

Nezapomeňme na xylen, který se často vyskytuje v kresbách, kožených produktech, v tisku a tabákovém kouři. Krátkodobě může způsobit bolest hlavy, podráždění v krku a nevolnost.

Amoniak bývá součástí některých čističů na okna či vosků na podlahy. Možná díky němu občas kašlete.

A nakonec ještě zmíníme trichlorethylen, což je chlorovaný uhlovodík běžně používaný jako průmyslové rozpouštědlo. Byl objeven třeba v tiskařské barvě, odstraňovačích barvy a lacích.

V galerii si můžete prohlídnout jednotlivé květiny s popisem, jakých látek se díky nim zbavíte.

To Top