Zahrada

Zahrada u bytu? Proč ne

www.pixabay.com

Toužíte mít alespoň malou zahrádku, kde byste si mohli v klidu vydechnout po náročném pracovním dni? Tento sen sní téměř každý obyvatel města. Právě proto hodně lidí mizí z měst a kupuje pozemky v okolních obcích. Ale s takovým krokem je spojena řada problémů. Tím hlavním je dojíždění. Dojíždění do práce, do školy nebo na kroužky zabere poměrně hodně času. Také patříte k těm, komu se dojíždění příčí? Kousek své zeleně si lze přece zařídit i ve městě.

Když balkon nestačí

Bydlení v centru města je ve všech ohledech pohodlnější. Hustá síť hromadné dopravy, blízkost škol, práce, snadno dosažitelná zdravotní péče, možnost kulturního vyžití i dostatek obchodů otevřených i ve večerních hodinách a o víkendu. Jediné, co městskému člověku schází oproti rodinným domům na prodej v Praze, je vlastní prostor venku. Každý cítí, že pobyt v parku nebo v lese je o něčem jiném, než posezení na vlastním pozemku.

Většina městských bytů disponuje balkonem. To je jistě velká výhoda, ale balkon využijete leda tak ke chvilkovému opalování nebo posezení ve dvou. Stísněné prostory balkonu prostě nejsou ideální. Většinou to dopadá tak, že balkon slouží pouze k sušení prádla.

Zcela jiné podmínky nabízí tyto novostavby v Praze. Součástí je prostorná terasa nebo stále oblíbenější předzahrádka u přízemního bytu. Předzahrádka již zcela dokonale supluje zahradu, kde si užijete nejen venkovní posezení, ale vejde se vám sem i menší nafukovací bazén.

Také terasa je s balkonem nesrovnatelná. Její větší rozloha umožní instalovat pohodlné sezení – stůl s křesly i houpací lavičku. Na terase proto již není problém posedět s rodinou nebo přáteli podobně jako na zahradě.

Jaké jsou výhody zahrady u bytu

Pobyt na čerstvém vzduchu je zdraví prospěšný. A nejen pro zdraví fyzické. Také psychicky se lépe naladíte uprostřed zeleně než mezi čtyřmi stěnami. To všichni podvědomě cítíme, a proto vyhledáváme pobyt venku. Terasa nebo předzahrádka nám umožní strávit více času na vzduchu a zároveň být doma.

Po pracovním dni je člověk unavený a mnohdy nemá náladu vydat se ještě na procházku do parku. Ale pokud máte zahradu u svého bytu, je to o něčem jiném. Uvaříte si kávu, připravíte svačinu a vše zkonzumujete usazeni v pohodlí na vzduchu a zároveň v soukromí, kde nebudete nikým cizím rušeni.

Také rodiny s dětmi ocení možnost „vyvenčit“ děti, aniž by museli opustit domov. Zatímco dítě si může hrát na malém vlastním pískovišti, maminka není nucena nudit se na lavičce u hřiště a hlídat své dítě. Ale efektivně využije čas a zatímco si dítě hraje venku, stihne uvařit nebo vyžehlit.

ěstujte si vlastní zeleninu

Předzahrádka i terasa svými rozměry umožňují i pustit se do pěstování rostlin. A nemusíte zůstat jen u těch okrasných, které potěší vaše oko. V půdě předzahrádky nebo ve velkých květináčích na terase si vypěstujete čerstvé bylinky, které dodají jídlu výraznější chuť i více vitamínů.

Pokud vás pěstování pohltí, můžete se vrhnout také na rajčata, kterým se dobře daří nejen v půdě, ale i na slunných balkonech a terasách. Za svou práci budete odměněni výtečnou chutí, ale také nesmírnou radostí z vlastnoručně vypěstované zeleniny, o níž víte, čím byla zalévána a (ne)hnojena.

Není tak divu, že stále častěji developerské projekty v Praze počítají u každého bytu s terasou nebo alespoň balkonem. Pobyt na vzduchu a přitom v soukromí je stále žádanější.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top