Bydlení

5 tipů, jak se nezbláznit z vánočního úklidu

Vánoce

Aktualne.cz

Jestli patříte k lidem, kteří si Vánoce bez generálního úklidu celého bytu neumějí představit, máme pro vás pár tipů, jak si tuhle zdlouhavou proceduru usnadnit. Díky tomu se budete moci věnovat tomu, co je (nejen) o Vánocích opravdu důležité – tedy rodině, přátelům a také sami sobě.

Jak to tedy udělat, aby úklid letos proběhl tak trochu mimochodem, a neotravoval vás i vaše okolí ještě na Štědrý den?

Naplánujte si postup

Ještě před samotným uklízením je dobré si promyslet, co je potřeba jako první. Koupelna a kuchyně bývají nejproblematičtějšími místy, které zaberou dost času. Pokud si nedokážete představit Vánoce bez perfektně srovnaných skříní, nebojte se toho. Zapomeňte ale na velkou hromadu a raději rovnejte komínek po komínku. Přebytečné kousky navíc mohou udělat radost někomu dalšímu – odneste je do charity nebo speciálních kontejnerů na oděvy.

Nezapomeňte na detaily

Pokud máte v oknech záclony, asi víte, jak se celý pokoj hned rozzáří a rozvoní, když jsou čistě vyprané. Ideální je je do bubnu pračky poskládat, prát na 40 °C a k prášku přidat bělidlo. Záclony neždímejte a naopak rovnou pověste.

Nepříjemnou částí úklidu je prach. Čím více věcí máme na poličkách, tím hůř se udržují čisté. Velký úklid je ideální čas na vyhození zbytečností. Drobnosti z dovolených nebo od dětí, které máme rádi, můžeme po vystavení uklidit do dekorativních krabic. Celkovému dojmu velmi pomáhají i vyleštěná zrcadla, která navozují pocit čistoty a pořádku.

Podpořte čistotu i jinak

Někdy stačí důkladně vyvětrat, utřít prach a vyprat záclony i povlečení, aby se vzduch v místnosti dobře vyčistil a byl opět příjemný. Obzvlášť před Vánoci ale toužíme po vůních. Voňavé svíčky, aromalampy, vonné tyčinky i přípravky na toaletu mohou ještě více umocnit tu správnou sváteční atmosféru. Lepší je to však nepřehnat a vůně příliš nekombinovat.

Aby vaše snažení bylo skutečně vidět na první pohled, nezapomeňte na detaily. Optický vjem je při úklidu velmi důležitý a zdánlivé drobnosti jako tričko odložené na křesle nebo spadený přehoz pohovky to snadno pokazí. Dokonce i srovnání kosmetiky v koupelně zlepší celkový dojem.

Nebuďte v tom sama

V případě, že úklid není vyloženě vaším koníčkem, řekněte si o pomoc. V opačném případě se může stát, že zatímco se všichni spokojeně těší na Vánoce a užívají si klidu, vy jste čím dál naštvanější, protože se taky chcete těšit, ale komplikuje vám to mytí oken a spousty dalších věcí. Zapojte partnera, děti, anebo třeba kamarádku. Můžete se domluvit, že se nejprve vrhnete na váš byt a pak na její. Společně vás to určitě bude bavit víc.

A pokud si říkáte, že se na nějaký úklid můžete vykašlat, ale přesto byste alespoň na Vánoce měli vypulírováno, oslovte profíky. „Profesionální dámy na úklid ví, jak nejlépe úklid naplánovat, čemu věnovat kolik pozornosti a jaké prostředky použít. Předvánoční čas je ideální období, kdy si můžete vyzkoušet, jak pohodlné je nechat úklid na někom, koho to baví,“ dodává Michaela Somolová, spoluzakladatelka portálu LidskáSíla.cz, který tyhle služby nabízí.

Nechte si poradit

Každý rok posloucháte od babičky, že ona zamlada používala jen mýdlo a ocet? Vyzkoušejte některé její triky. Na mastnotu nejlépe zabírá jar s trochou prášku do pečiva nebo sody. Na vodní kámen pak zaručeně funguje ocet a na příliš osahaný dřevěný nábytek použijte vlhký hadřík s mýdlem (a suchý na doleštění).

Pokud máte doma kvalitní podlahu, určitě podle vlastní zkušenosti víte, že běžně přílišnou údržbu nepotřebuje. Stačí ji pravidelně vysávat nebo zametat. V případě, že je nutné vytřít, doporučujeme originální mýdlo na podlahy Woca (prodává floorforever.cz). To nejen čistí, ale zároveň impregnuje proti vlhkosti a špíně.

Jestli ale máte dřevěnou olejovanou podlahu, potřebuje trochu víc pozornosti. Můžete jí právě teď během vánočního úklidu dopřát nadstandardní péči v podobě pečujícího oleje Woca, který je skvělou ochranou před různými malými nástrahami. Vytírání vám usnadní mop téže značky. Má jednoduchý systém ždímání a přírodní přízi, která je vyměnitelná. Především u přírodních dřevěných podlah doporučujeme vytírat po létech.

Vánoce jsou bohužel i sezónou skvrn, naštěstí s rozlitým vínem i mastnou skvrnou od kapra si poradí odstraňovač skvrn Woca. Stačí nastříkat na postižené místo, nechat 10 minut působit a poté setřít hadrem.

To Top