Byt

Obkládání v interiéru a exteriéru

www.pixabay.com

Keramické obklady a dlažba jsou výhodným způsobem, jak vytvořit krásnou funkční povrch se specifickými vlastnostmi. Jejich využití je vhodné v interiéru i exteriéru díky omyvatelnému povrchu, který si dlouhodobě udržuje neměnný vzhled, a dlouhé životnosti.

K podkladovému povrchu jsou obklady lepeny pomocí spárovacích hmot, které plní jednak funkci přídržnou a zároveň přenáší zatížení, které vzniká na hranách obkladů vlivem jejich křehkého charakteru. Požadavky na spárovací hmoty se liší zejména v závislosti na tom, zda budou použity ve venkovním nebo vnitřním prostoru, proto je při jejich výběru postupovat zejména s ohledem na tento fakt.

Spárovací hmoty do interiéru

Požadavky na interiérový obkladový systém zahrnují především příjemný a snadno omyvatelný povrch, stálobarevnost spojenou s dekorativním aspektem a vysokou odolnost vůči chemickým prostředkům nebo biologickým látkám (např. při použití v kuchyni) související se zdravotní nezávadností. Stejné vlastnosti by měly být dosaženy i u spárovacích hmot, které jsou obvykle na cementové nebo polymerní bázi. Polymerní spárovačky jsou pro tento účel výhodnější, jelikož jsou výrazně méně citlivé na změny vlhkosti povrchu a současně u nich lze správnými přísadami dosáhnout vysoký antibakteriální účinek. Zároveň si dlouhodobě zachovávají neměnný vzhled, což podtrhává pohledový charakter celého obkladu. V současné době se doporučuje pro interiérová řešení aplikovat epoxidové spárovací hmoty  kvůli hladkému a odolnému povrchu.

Spárovací hmoty do exteriéru

Exteriérové obkladové systémy jsou vystaveny působení odlišných faktorů než obklady do vnitřních prostor domácností. Jedná se především o odolnost vůči působení povětrnosti (vysoká vlhkost, teplotní změny) a působení chemicky agresivních látek (obkládány jsou především sokly, které přiléhají k chodníku ošetřovanému posypovou solí). Pro lepení venkovních obkladů jsou proto mnohem vhodnější aplikovat epoxidové spárovací hmoty , jejichž směsi jsou obohaceny příměsemi a přísadami vylepšující jejich voděodolnost, odolnost vůči teplotním změnám a pevnost. Zároveň je však zachována základní schopnost cementové matrice – mrazuvzdornost, která je pro aplikace na fasádních površích nezbytná.

Při výběru spárovací hmoty je tudíž nejdůležitější zvolit správný typ odpovídající použití.

To Top