Zahrada

Jak bojovat na zahradě s horky a nedostatkem vody

zdroj: pixabay.com

Poslední dobou jsou stále větším problémem suchá léta a chybějící vláha kvůli nedostatku sněhu už z brzkého jara. Po celé České republice se tak trápí především sadaři a zahrádkáři, kteří nemají kapacitu k doplňování vláhy pomocí vody z řádu. Jak můžete pracovat i s tím málem vody na menších zahradách?

Zachytávejte vodu všemi možnými prostředky

Pokud má někdo větší zahradu a chuť i čas do ní investovat, tak může přemýšlet dokonce o koupi absorpčního systému. Ten se instaluje do země a má schopnost přijímat vsáklou vláhu s deště do zeminy a přes řadu filtrů ji schraňovat v podzemním rezervoáru, kde zůstává do doby, než bude opět využita.

Pro zahrádkáře s menšími požadavky často postačí jen pouhé barely s vodou a případná sestava okapů a dalších pomůcek, které mají za úkol svádět vodu na konkrétní místo. Barely volte ve světlejších barvách, ideálně například bílé či modré, protože jakékoliv zbytečné zahřívání působením slunce jen podporuje odpařování vody díky ohřevu a také množení různých sinic a bakterií, které jsou přírodně obsaženy.

Pracovní oděvy a pracovní obuv, a jdeme to!

Před začátkem práce se nikdy nezapomínejte vybavit. Pracovní oděvy a pracovní obuv je naprostý základ pro kvalitní práci. Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, tak se připravte na to, že každá má svá úskalí. Absorpční systémy jsou skvělé z pohledu úspory prostoru. Jenže udělat dostatečně velkou díru pro nádrž a rozvody zabere delší kopání a pochopitelně to člověka bude stát také spoustu potu. Oproti tomu nadzemní svodový systém má výhodu ohledně usazování, ale je obtížnější jej zorganizovat tak, aby byly veškeré jeho součásti v lehkém sklonu směrem k cíli a voda se tak neztrácela přes okraje ani nestála v okapech, ale kompletně stékala do připraveného barelu nebo nádoby.

To Top