Volný čas

Jak daleko jsme od doby energeticky soběstačných domácností?

Energeticky soběstačná domácnost byla ještě nedávno pojmem, který se víceméně řadil mezi soudobé utopie. Jenže postupem času se začala ukazovat celá řada nových technologií, které jsou dostupné a energeticky soběstačnou domácnost umožňují.

Dnes se tak stávají domácnosti postupně méně a méně závislé na centrálních zdrojích energií. Pochopitelně soběstačné plně ještě dlouhou dobu nebudou, ale díky popularizaci nových technologií už mohou do značné míry fungovat samostatně.

Důvodem popularizace jsou hlavně dotace

Pochopitelně mnohé z technologií, které se dnes začínají v rámci domácností používat, jsou s námi už dlouhou dobu. Problémem ale je, že po dlouhou dobu tyto technologie také rozhodně nebyli finančně dostupnou záležitostí.

Ve snaže zlepšit možností na zelenou budoucnost, se tak celá řada zemí rozhodla poskytovat dotace, které mohu podpořit ekologické typy energií. A přesně tak vznikla celá řada dotací, jako je dotace dešťovka, kotlíková dotace či dotace na fotovoltaické elektrárny. Od užívání dešťové vody, přes ekonomičtější paliva až po vlastní sluneční energii tak můžete získat systémy mnohem levněji.

Do značné míry jsou opravdu soběstačné

Tyto technologie mohou do značné míry učinit nemovitost opravdu soběstačnou. Konkrétně dešťová voda je pokladem, kterého se nám kvůli teplejšímu klimatu už nedostává na vrcholu léta. Mít tak zásoby dešťové vody uchované pod zemí, je pro kohokoliv rozhodně velká výhoda.

Vedle toho jsou pak další technologie pro zpracovávání zbytků, jako jsou tepelná čerpadla nebo vlastní čističky šedé vody. To vše tak společně s fotovoltaickou elektrárnou už dokáže nabídnout základ pro to, aby nemovitost byla do značné míry soběstačná. A do budoucna se dá jen předpokládat, že se efektivita těchto technologií navýší.

 

To Top