Ve světě technologií se dnes používá opravdu velké množství různých přístrojů, které stojí za přípravou těch nejběžnějších součástí našich životů, ale přitom ani zdaleka netušíme nic o jejich existenci. Typickým příkladem mohou být právě homogenizátory.
Mléko, motorové oleje, různé vosky a technologické sloučeniny. To vše bychom neznali tak, jak denně užíváme, pokud by neprocházely homogenizací. A my se dnes podíváme na ultrazvukové i běžné homogenizátory.
Co je to vůbec proces homogenizace?
Samotný proces je velice jednoduše popsatelný. Představme si situaci, kdy si naléváme do hrníčku mléko a následně přisypáváme kakao. Ze začátku je směsice zcela nesourodá, ale následně ji lžící promícháme do podoby jedné, na pohled stejné, sloučeniny. Přesně tak si můžeme představit homogenizaci jako takovou. Jedná se o proces, kdy se na nejmenší možné úrovni slučují látky do jedné souvislé.
Jak funguje klasický homogenizátor?
Klasické homogenizátory fungují na bázi poměrně dost jednoduchého využití odstředivé síly. Díky silnému rotačnímu pohybu samotné emulze se postupně nejen že spojuje, ale také částečně proměňuje kompletně celá směs uvnitř. Tím tak můžeme získat hustější, a hlavně stejnorodou směs, která už bude vyhovovat potřebám svého užití. Proto tak kupříkladu v olejích standardně nenajdeme hrudky, protože jsou dokonale rozehnány homogenizací.
Ultrazvuk na to jde trochu jinak
Jak už jenom sám název napovídá, tak homogenizátory s UV technologií budou fungovat trochu odlišně. I zde nám pomáhá klasická odstředivá síla a také míchání za pomoci rotace. Velkou část procesu ale mimo jiné plní také samotné ultrazvukové záření, které je cíleně posíláno do směsi se stejným účelem, s účelem kompletního sjednocení směsi uvnitř přístroje.