Milujeme je snad úplně všichni a domácí jsou zkrátka domácí. Jahody zbožňují děti i dospělí, skvěle chutnají jen tak, když si je utrhnete ze záhonku, dají se použít do bublaniny nebo koláče, někteří z jahod připravují lahodnou dřeň. Mít na zahradě jahodník je určitě super, protože vám během sezony může urodit opravdu hodně sladkých a červených jahůdek. Víte ale, jak jahody správně zazimovat, aby zimu přečkaly ve zdraví a pohodě?
Nejdříve jahody zbavte plevele
Je úplně jedno, jaké jahody na své zahrádce pěstujete – ať už je to totiž tak či onak, všechny si na samotném začátku vyžadují jediné: zbavit plevele! Plevel je škodič a musí pryč. Vyplatí se mít po ruce ochranné pracovní pomůcky, jako třeba rukavice, aby se vám při pletí nedostala za nehty špína. Pak z jahodníku odstraňte vše, co tam nemá co pohledávat
Řada je na stříhání
Po vyplenění plevele na řadě stříhání jahod. Jednou plodící jahody se zpravidla zastřihují hned po skončení úrody, což je někdy v červenci nebo v srpnu. Nyní odstraňte nové výhony a staré listy. Jednou plodící jahody je také možné na zimu kompletně celé sežnout a to na výšku cca pěti centimetrů, méně ne, protože pak riskujete, že zasáhnete tzv. srdéčko a to by mohlo vést k nenávratnému poškození rostliny
Nezapomeňte přihnojit
Podzimní výživa je pro jahodníky velmi důležitá, o to více samozřejmě během zimních měsíců. Proto pamatujte, že jahodám svědčí, když je v půdě vlivem zimy méně dusíku, ale o to více draslíku a vápníku. Nejsou-li tyto podmínky během zimy splněny, pak je na místě jahodníky přihnojit vhodným hnojivem a posílit tak jejich kořenový systém.
Jahody můžete zahřát
Možností, jak tzv. zahřát jahody, je hned několik. Jednou z nich je umístit do okolní zeminy něco, co bude zeminu ohřívat během doby, kdy bude venku svítit sluníčko. Vhodná je třeba černá textilie, která k sobě sluneční paprsky přitahuje. Další z možností je obložit jahody slámou nebo řašlovými pytli.