Zahrada

Je čas na zazimování muškátů: jak na to?

zdroj: pixabay.com


Muškáty, neboli pelargonie, bezesporu patří k nejoblíbenějším rostlinám. Muškáty jsou nenáročné na pěstování, proto jsou vhodné i pro začátečníky, kteří ještě nemají s pěstováním květin příliš zkušeností. Na muškátech je skvělé, že si pro sebe nenárokují kdovíjak náročnou starostlivost, báječné jsou i v tom, že se jim skvěle daří i v méně vhodných podmínkách. Máte-li i vy v oblibě muškáty, pak je teď ten správný čas na jejich zazimování. Jak správně na to

Nevadí, když je zazimujete s předstihem

Ačkoli jsou muškáty opravdu odolné rostliny, zima jim rozhodně nesvědčí. Jasně, v tomto ročním období se to venku ještě docela dá, ale mnoho lidí každoročně na chudáky muškáty zapomíná a často se do jejich zazimování pouští až tehdy, kdy je pozdě. Proto rozhodně ničemu neuškodíte, když je na zimu připravíte s předstihem a ušetříte si tak mnoho starostí, nebo následné neštěstí z toho, že vlivem zimy o květiny přijdete.

Vyberte jim vhodné místo

Muškáty vám během sezony dělají venku na oknech nebo třeba na terase velkou parádu, ale pokud dojde na odpočinek, zaslouží si k němu vhodné místo. Muškáty podobě jako jiné rostliny potřebují světlo, pokud jde o teplotu, vyhovuje jim teplota pohybující se v rozmezí od 6 do 8 °C a z toho důvodu je můžete umístit třeba do dílny nebo na chodbu, kde se v zimě netopí.

Nebojte se květiny zkrátit

Převislé muškáty se rozhodně neostýchejte zkrátit. Mějte po ruce ochranné pracovní pomůcky a směle se do toho pusťte – nasaďte si rukavice, vezměte nůžky a muškáty zkraťte na délku cca 15 cm. Pokud máte muškáty vzpřímené, zkracovat je sice nemusíte, ale na místě je odstranění suchých listů a květů, stejně tak i odstranění letošních výhonů.

Muškáty zalévejte pravidelně

Ačkoli je během zimy čas odpočinku, na zálivku nesmíte zapomínat ani v tomto čase. Muškáty si vyžadují pravidelné zalévání, ovšem v menší míře, nežli kolik zálivky jim dopřáváte v jejich vegetačním období.

To Top