Reality

Je opravdu nemovitost v exekuci nadobro ztracená?

pexels.com

Pokud se v České republice dostanete do exekuce, tak musíte mít opravdu velké štěstí na to, jakého exekutora zrovna potkáte. Najdete pochopitelně lidi, kteří s vámi chtějí problémy konzultovat, a pomohou vám tak s jejich řešením.

Ale také najdete takové, kteří kategoricky odmítají jakoukoliv dohodu a komunikaci, a jedinou odpovědí je zaplacení celé částky. Jenže problém tady nastává v případě, kdy nejde o drobné částky, ale o takové, které mohou ohrozit například vaši nemovitost. Otázkou teď zůstává, zdali je nemovitost opravdu nenávratně ztracena.

Exekutor vás nemůže jen tak vyhodit na ulici

Pokud v nemovitosti zároveň máte trvalé, nebo prokazatelné bydliště, tak je tady najednou střet několika zákonů. Na jedné straně může exekutor využít nemovitost k tomu, aby umořil dluh, ale vedle toho zase nemůže vás vyhodit z jediného možného bydliště. Všechno tak zůstává na domluvě, která tak končí rezolutním datumem, ve kterém je nutné, aby si dlužník našel nové ubytování. Nemovitost v takovém případě putuje do dražby, což je to nejhorší možné.

Nemovitost raději prodejte, než ji nechat spadnout do dražby

Dražba nemovitostí se vám bohužel nikdy nemůže vyplatit. Někdy se možná povede umořit dluh, který vznikl. Ale jen velice vzácně se nemovitost alespoň vzdáleně přiblíží reálné tržní hodnotě, kterou doopravdy má.

Naštěstí ale existují společnosti, které provozují výkup nemovitostí, včetně těch, které jsou obtěžkány exekucí či insolvencí. U nich rozhodně narazíte na zcela odlišný přístup. Namísto dlužníka se baví společnosti s klientem, jako s kýmkoliv jiným, a pochopitelně mu nabízejí cenu, která se pohybuje v reálných tržních odhadech. V případě prodeje dokonce dokáže právní oddělení vyřešit problémy týkající se již běžící exekuce, aby mohla operace v pořádku proběhnout.

To Top