Nedostatek vody je především v příhraničních krajích, které se pohybují v horských pásmech s rychlým odtékáním vody do středozemních nížin poměrně častý problém. Nepříjemností je pak nedostatek vody jak pro zavlažování, tak i pro jiné užitkové účely. Naštěstí jsou zde různé možnosti, jak se této nouzi vyhnout alespoň u vás na pozemku.
Pokročilé systému a dotace na dešťovou vodu
Tou nejpokročilejší metodou, jak schraňovat vodu a užívat ji nejen u vás na pozemku, ale dokonce i jako například splaškovou vodu, je sehnání speciálních nádrží na dešťovou vodu. Ty jsou pochopitelně jenom srdcem celého komplexu, kde se voda nakonec schraňuje. Základní princip funguje tak, že se jednotlivé komponenty musí v postupném svodu směrem do hlavní nádrže propojit a ty pak pomocí absorpčních těles vodu vsakují a přes soustavu filtrů ji dodávají do nádrže, kde může vydržet i velice dlouhou dobu.
Navíc zde máte ohromnou výhodu toho, že můžete využít dotace na dešťovou vodu. Ty jsou vhodné hlavně proto, že pořízení nového absorpčního systému bohužel není ani zdaleka ničím levným a jednoduchým. Pokročilé systémy stojí desítky tisíc korun, ale s pomocí dotace je můžete snížit na opravdový zlomek ceny. S dotací vám navíc mohou napomoci i přímo prodávající společnosti, čímž opět ušetříte starosti a zvýšíte zisk.
Klasické nadzemní nádrže? Fungují, ale…
Zároveň se můžete dost rychle potkat i s tím, že vám vlastně stačí jen kanystr nebo jednoduchá nádrž odkud budete čerpat vodu pro vašich pár záhonků. Jak se o to postarat? K dostání jsou velice často především vyřazené stavení nádrže na vodu, které se používají u novostaveb kde nejsou ještě inženýrské sítě a stavba bez vody existovat zkrátka nemůže. Nevýhod je tady ale celá řada. Vzhledem k tomu, že jsou na povrchu a průhledné se může voda poměrně rychle kazit a bez filtrů se do ní dostanou mnohé nečistoty. Navíc musí ležet přímo pod okapy, které do nich vodu svedou. Na druhou stranu jsou finančně jednoduše dostupné.