Bydlení

Nezapomínejte si uchovávat dešťovou vodu na horší časy. Každé léto je teď rekordně horké

pixabay.com

Standardem posledních let se stala situace, kdy na vrcholu léta okolo konce srpna trpí spousta oblastí absolutním suchem. Je to dáno především tím, že se u nás podnebí každým rokem otepluje, zatím co zimy jsou kratší mnohem mírnější. I když letošní zima patří mezi ty bohatější na sněhovou pokrývku a loňský podzim nám poskytl dostatek deštivých dní, tak se pořád vyplatí dávat na zásoby vody pozor!

Klasická kombinace okapů a barelů

Snad každý z nás musel někdy vidět u prarodičů na zahradě tu nejklasičtější možnou metodu, jak dešťovou vodu zachytávat a jak s ní pracovat. Jednoduše postačí jenom barely přímo pod okapy a voda se rázem plní. Jenže tato metoda má spoustu nevýhod. Jednou je, že pražící slunce stejně časem odpaří velkou část uložené vody a mimo toho se ve vodě časem usazují sinice, hmyz a může postupně i nepříjemně zasmrádnout.

Dotace na dešťovou vodu zpřístupnila nádrže veřejnosti!

Na druhé straně pak stojí moderní způsob práce s dešťovou vodou. Takzvané nádrže na dešťovou vodu fungují velice podobným způsobem, rozdíl je ale v jejím uchovávání. Nádrž jako taková je totiž schovaná pod zemí, a navíc voda prochází několika jemnými i hustými filtry, které z ní odstraní nejhorší nečistoty. K nádrži je poté přístup zařízený buď čerpacím mechanismem, nebo pomocí horního poklopu. Nádrže jsou v mnoha ohledech efektivnější, a především se jedná o řešení, které vám vydrží celé roky služby.

Nejsou ovšem levné, a proto existuje dotace na dešťovou vodu, díky níž si mohou nádrže dovolit téměř všichni zájemci. Dotace se vyplatí vyřizovat s pomocí realizující společnosti, protože je u ní potřeba kvalitní technická dokumentace. Úspěšnost vyřízení je ale krásných 95 % a dotace přitom pokryje naprostou většinu nákladů spojených s nádrží.

To Top