Ultrazvukové čističky jsou jedním z nejlepších způsobů čištění kovových materiálů, které jsou aktuálně běžně k dispozici. Ve svých vlastnostech snoubí ohromnou efektivitu s maximální šetrností, co byly donedávna dvě vlastnosti, které se navzájem popírali. Důvodem je především úplná absence jakékoliv fyzické metody čištění, díky čemuž nemůže dojít k poškrábání a poničení čištěného materiálu. Dnes vám poradíme, jak čistit konkrétně šperky.
Příprava šperku na čištění
Velice důležitá je adekvátní příprava šperku na čištění. Ultrazvukové čističky mimo sebe samotných využívají také speciálních emulzí. Ty jsou uzpůsobeny složením pro konkrétní kovy, díky čemuž slouží jako jejich ochrana před chemickým naleptáním. Pokud ale dáte do čističky šperk z vícero druhů kovů, které mohou být velice rozdílné, tak by mohlo dojít k jejich poškození.
Vedle volby správné emulze je tak velice důležité ze šperku odebrat veškeré komponenty, které by mohly být čištěním znehodnoceny. Ve své zásadě jde o jakékoliv komponenty z hodně měkké oceli a materiálů, které jsou zásadně odlišné od těla šperku. V některých případech může přijít i potřeba vypreparování přírodních kamenů. To je otázkou především u takových druhů kamenů, jako například drahé opály, které jsou nejen že cenné, ale navíc i podstatně citlivé.
Rychlost ultrazvukové čističky při čištění šperku
Po této přípravě pak přichází to nejjednodušší. Do nerezové vany nalijte dostatek čistící emulze a nastartujte mód čističky podle návodu. Poté můžete použít buď sběrný košíček, nebo pinzetu k vložení čištěného šperku. Pokud je šperk jen málo zašpiněný, tak by mělo stačit i přibližně deset sekund čištění, na okamžitý efekt.
Jakmile se začne ze šperku pouštět špína, tak si budete moci v emulzi všimnout tmavého zákalu, který se vytvoří. Po celkovém čištění poté jen nezapomeňte šperk kvalitně vypláchnout v destilované vodě, čímž zneutralizujete chemicky aktivní čistící emulzi.