Reality

Prodej, nebo pronájem nemovitosti? Co se vám v dlouhodobém měřítku vyplatí?

unsplash.com

Pokud jste dostali k dispozici nemovitost, se kterou nevíte, jak pořádně nakládat, tak jste se určitě minimálně nějaké časové období pohybovali mezi těmito dvěma možnostmi. Prodej, nebo pronájem je rozhodně velice dobrou otázkou.

Zásadním parametrem je v tomto porovnání pochopitelně otázka toho, jak moc dlouhý časový horizont považujete jako vhodný pro porovnání. Čím delší horizont zvolíte, tím pochopitelně více vyjde pozitivně pronájem. Jenže i to má svoje dané limity.

Jaké jsou zásadní výhody prodeje?

Tou největší výhodu prodeje vám určitě nemusíme představovat. Vidina poměrně dost velké finanční sumy, která vám jednorázově přistane v rozpočtu, to zkrátka nikdy nebudeme považovat za mínus. Nevýhodou ale může být fakt, že nemusí být vždy prodej okamžitý. Mnohem častějším úkazem na realitním trhu je, že se prodej poměrně táhne.

Chvíli pochopitelně trvá, než si jej někdo na realitním trhu vůbec všimne. Potom ale přichází i ta komplikace, že drtivá většina lidí nedokáže nemovitost uplatit hotovostí a čeká se na její financování od třetích stran.

Pronájem ale může být pořádná fuška

Především činžovní domy Praha jsou nemovitostí, kterou se vyplatí dlouhodobě ponechat. O tom, jestli nemovitost prodat nebo si ji ponechat pochopitelně rozhodně především to, v jaké lokalitě nemovitost je. Jsou lokality, ve kterých se vám dokáže cena nemovitosti i několikanásobně vrátit v horizontu let.

Právě Praha je místem, kde je neustále obrovská poptávka po pronájmech různého druhu. Nevýhodou ale je, že s pronájmem přichází i poměrně velké množství nepříjemných komplikací, které se točí kolem rizik s prací s lidmi. To vám ale mohou pomoci vyřešit různé druhy pojištění, a především správa nemovitostí od realitních kanceláří. Pro obě varianty tak rozhodně existuje řešení.

To Top