Volný čas

Současná kamionová doprava je ekologičtější, než tomu bylo kdy dřív

pixabay.com

Kamionová doprava jako taková, je mnohými lidmi považována za jeden z důvodů extrémně vysokých emisí CO2 a tím pádem i ekologických problémů. V rámci řešení těchto otázek ale distribuční společnosti získaly mnohé možnosti, které dělají z kamionové dopravy mnohem bezpečnější metodu, než kdy dřív.

Dnes se podíváme na důvody, proč není potřeba už nadále považovat kamionovou dopravu za ekologickou hrozbu. A proč je naopak kamionová doprava mnohem ekologičtější a efektivnější, než tomu bylo v dlouhé řadě předchozích let.

AdBlue učinilo kamionovou dopravu ekologičtější

Nejedná se o žádné aktuální téma, ale o víceméně dost dlouho užívanou kapalinu. AdBlue je druh syntetické močoviny, který se přidává do kamionů. Ty na něj mají vlastní palivovou nádrž, stejně jako na klasické palivo. V kamionu samotném potom dochází k citlivému míchání paliva s AdBlue, čímž se zvyšuje jeho ekologičnost?

A jak? Princip je naprosto jednoduchý. Močovina, která se mísí s palivem, zvyšuje efektivitu spalování naftových motorů. Díky tomu se ve výfukových plynech neukazuje ani minimum škodlivých látek, které dříve bývávali součástí emisí působených kamiony. Jedinou nevýhodou může být, že pro jejich uchovávání před tankováním se musí používat speciální nádrže na AdBlue.

Ekologické zóny, tam kamiony nesmí

V rámci Evropy fungují i mnohá další opatření. Možná jste si mohli všimnout toho, že do celé řady oblastí ve velkých městech nemohou kamiony. Vše je dáno tím, že v rámci EU fungují takzvané EKO zóny. Do těchto zón mají povolený vjezd pouze automobily s určitými emisemi. Náročnost na tyto emise se pochopitelně zvyšuje vždy, když se přiblížíte více do zalidněného centra. Kamiony do těchto míst pochopitelně nesmí. O dopravu se tady tak starají drobnější vozidla s menšími emisemi.

To Top