Byt odráží svým vzhledem a řešením charakter jeho majitele, resp. uživatele. Každý z nás si dotváří prostředí, jež považuje za domov, ke svému obrazu tak, aby se v něm cítil příjemně a útulně. Kromě běžného funkčního vybavení jsou to pak právě doplňky, které z bytu dělají domov a jedinečné prostory odpovídající našim vnitřním potřebám.
Preference v oblasti výzdoby zdí pak směřují zejména k umění, ať už originálnímu nebo reprodukovanému – vždy v závislosti na finančních možnostech uživatele bytu.
Typ obrazů pro běžné bydlení
Bytové prostory průměrného člověka jsou běžně dotvářeny řadou různých předmětů, ke kterým má buď citovou vazbu nebo pro něj disponují estetickou hodnotou. Pokud se nejedná vyloženě o sběratele uměleckých artefaktů, nejčastěji takový člověk vyhledává pohledově příjemné motivy. Možnosti jsou v tomto případě téměř neomezené – od originálů méně známých autorů, přes imitace obecně známých slavných děl, až po různé grafiky, plakáty nebo fotografie. Za poměrně výhodnou cenu je tak možné pořídit nepřeberné množství různých dekorativních obrazů, rámovaných, na různém materiálovém podkladu (lesklý papír, plátno atd.), s jejichž pomocí lze obývaný prostor přetvořit k vlastní spokojenosti.
Obrazy pro jednotlivé místnosti
Místnosti bytu slouží různým účelům, a proto by jejich vybavení mělo odpovídat tomuto členění. Přestože samotná výzdoba se váže na konkrétní charakter uživatele, existují jistá (nepsaná) pravidla, pro výběr vhodných dekorativních prostředků. Obrazy do obýváku by například měly znázorňovat příjemné prostředí nebo mít určitý vnitřní kontext. Ideální jsou proto krajinky, imitace slavných děl, zátiší s květinovou tematikou a podobně.
Pro provozní místnosti jsou zobrazovaná témata spíše podporující činnosti, jež jsou v nich realizovány. Chcete-li si třeba vyzdobit koupelnu, měly by obrazy obsahovat motivy koupání. Obrazy do kuchyně zase většinou představují výjevy spojené s jídlem nebo obecně stolováním – velmi oblíbená jsou ovocná a zeleninová zátiší, obrázky nádobí nebo abstrakce v barvách podporujících chuť k jídlu (červené, žluté, oranžové) – standardně jsou však menších rozměrů, aby nenarušovaly provozní charakter místnosti. V pracovně nebo ložnici se nejčastěji dobře uplatní fotografie či malby tematicky příbuzné.
Samostatnou kapitolu pak tvoří dětské pokojíky. Tam se výzdoba postupně mění s konkrétním věkem jejich obyvatele a může nabývat charakter od roztomilých obrázků hraček až po nevšední plakáty metalových skupin.
Řešení estetického výrazu místnosti je ovšem vždy na Vás a mělo by obsahovat takové motivy, které jsou Vám blízké a vyvolávají ve Vás příjemné pocity.