Dům

Ušetřete na plynovém ohřevu vodu: průtokový ohřívač nebo zásobník?

Nechcete za teplou vodu platit ani o korunu navíc? Žádný problém. Stačí zvolit vhodný způsob ohřevu a také dodavatele plynu, který vám pomůže s úsporami.   

Nikdo z nás nechce dobrovolně utrácet z rodinného rozpočtu víc peněz, než musí. Značných úspor se dá dosáhnout třeba při ohřevu vody zemním plynem. Jednak je plyn cenově výhodnější než elektřina a šetřit lze i správně zvoleným způsobem ohřevu.

U plynového ohřevu existují dvě základní varianty: průtokový ohřev nebo ohřev se zásobníkem. Každé z těchto řešení má své výhody i nevýhody a vyplatí se přemýšlet nad tím, které zvolit.

Vhodná řešení podle spotřeby

Plynový průtokový ohřívač, kterému se hovorově říká „karma“, je ideální pro malé domácnosti s menší spotřebou vody. Karma má malé kompaktní rozměry a nezabírá zbytečně místo, takže ji oceníte například v případě, že žijete v bytě, kam by se zásobník nevešel. „S moderními průtokovými ohřívači můžete navíc ušetřit i díky pokročilé regulaci teploty vody. Nevýhodou však může být nižší účinnost a nemožnost využití zbytkového tepla,“ vysvětluje Libor Holub, obchodní ředitel z Bohemia Energy.

Obyvatelé domácností s větší spotřebou proto využijí spíše plynový kotel se zásobníkem. Ten sice zabírá víc místa a vyšší je i jeho pořizovací cena, ale mnohem lepší je také jeho účinnost. Tu může ještě zvýšit důkladná tepelná izolace potrubí, kterým se teplá voda rozvádí po domácnosti. A pokud máte doma fotovoltaiku, tak je samozřejmě ideální využít ohřevu vody i z tohoto zdroje, protože jde o efektivní způsob ukládání elektřiny vyrobené ze solární energie.

Výhody kondenzačního kotle

V případě, že budete pořizovat plynový kotel, dnes již nekoupíte jiný než kondenzační. Tento typ kotle je velmi efektivní, protože dokáže zužitkovat i odpadní teplo, které jinak uniká komínem ven. „Zatímco u běžných kotlů se udává účinnost mezi osmdesáti a devadesáti procenty, kondenzační kotle dokáží vyprodukovat víc tepla, než je samotná výhřevnost plynu a dosahují účinnosti až sto deset procent,“ dodává expert Bohemia Energy. Pokud tedy současný plynový kotel dosluhuje, neváhejte jej nahradit novým, již kondenzačním.

Navíc u kondenzačních kotlů není nutné kontrolovat spalinovou cestu každý rok. Zákonná lhůta je dvojnásobná. Samotný kotel však doporučují výrobci vyčistit a seřídit jednou za dvanáct měsíců. „Pravidelné kontroly dokážou životnost kotlů prodloužit a mohou tak ušetřit slušnou sumu peněz. Našim zákazníkům nabízíme tento servis v ceně dodávky plynu, a navíc se nemusí o nic starat, termíny hlídáme za ně,“ uzavírá Libor Holub.

To Top