Zahrada

Základní parametry, podle kterých vybírat retenční nádrže

destovky.cz

Nejen v našem sortimentu konkrétně, ale víceméně kdekoliv na světě si můžete všimnout, že retenční nádrže nejsou rozhodně jednoduchým světem. Najdete tady poměrně dost velké množství různých variant, velikostí, tvarů a provedení.

Pro lajka tak nemusí být jednoduché najít opravdu to správné řešení a rádi vám s tím tak pomůžeme. Mimo toho byste ale měli mít vždycky jasni v ohledu několika důležitých otázek. Pojďme se na ně společně podívat!

Jaký tvar nádrže chcete vybrat?

Tvar nádrže je jednou z těch nejzákladnějšího hodnot, protože je rozhodně nenajdete v pouhé jediné variantě. Celkově můžete vybírat ze dvou nejzákladnějších možností. A to z nádrží, které jsou orientovány horizontálně a druhé vertikálně.

U horizontálních nádrží je výhodou, že je zde čerpání a užití vody mnohem efektivnější díky menší ploše dna. Je ale potřeba hloubit hlubší díru, což pochopitelně není na každém pozemku ideální. Zcela naopak je ale problémem vertikálních nádrží jejich velká plocha. Nejen, že se nemusí vejít do každého prostoru, ale mimo toho je potřeba myslet i na to, že je složitější vodu využít na 100 %, když má dno retenční nádrže opravdu velké rozměry.

Velikost nádrže je klíčová

Pochopitelně se kolem velikosti točí také její kompletní objem. Většina nádrží má objem v řádech tisíců litrů, což přináší možnost opravdu velice obstojné zásoby vody. Nenechte se ale mást vysokými čísly! Mnozí totiž říkají, že nádrže o tisících litrů nevyužijí a jsou přežitkem. V rámci horkého léta ale poznáte, že už jenom samotné zavlažování může stát minimálně stovky litrů, pokud zavlažujete pouze záhonky. Pokud dokonce zavlažujete i samotné travnaté plochy jako takové, tak se připravte na opravdu velký výdaj vody. Mohli byste tím být dokonce velice nepříjemně překvapeni!

To Top