Při čištění drahých šperků a kovů se může použít rovnou celá řada různých možností. Každá z nich má ale svoje výhody a nevýhody a občas je dokonce nevhodná a hrozí jen poškozením. Kdy tedy volit jakou z nich a představíte si trojici těch nejběžnějších.
Čištění pomocí brusných směsí zabere spoustu času, ale stojí za to
Jedná se o metodu, která se většinou používá při čištění plochých předmětů jako například mince. Základem přitom je, aby se materiály neocitaly v poničeném stavu a byly jen znečištěné. Ruční metoda funguje tak, že se na předmět nanáší postupně od hrubé směsi leštící pasty až po tu nejjemnější vrstvy a každá z nich se nejdříve dokonale vetře do materiálu. Ty nejhrubší mají vždy odstranit drsné nečistoty na povrchu a až ty jemnější poté fungují pro zlepšení lesku, a nakonec i doleštění předmětu. Metoda je ale neúčinná na složitější předměty jako jsou například různé druhy šperků.
Ultrazvukové čističky dokonale vyčistí každý záhyb
Naopak ultrazvukové čističky jsou metodou čištění materiálů, které se hodí i pro ty nejobtížnější práce. Princip spočívá ve vložení předmětu do čistící vany, do které je nalita i čistící emulze určená pro konkrétní kov. Emulze díky svojí struktuře pronikne i do složitých záhybů a částí, kde bychom manuálně nebyli schopni dosáhnout a dokáže tak vyčistit i obtížné nečistoty. Je tak vhodnou metodou čištění především při takových příležitostech jako jsou začernalé stříbrné šperky, kdy je potřeba dokonale pročistit i veškeré detaily.
Manuální čištění jen na hrubé plochy
Tuto metodu zmiňujeme především proto, že je nejdosažitelnější a nejjednodušší. Ovšem nepříjemností je, že se při ní velice často materiály povrchově poškodí a je proto vhodná především pro čištění větších ploch jako mohou být rzí pokryté plechy, které nevyžadují estetické opracování. Většinou se čistí pomocí drátěného kartáče různých tvrdostí.