Volný čas

3 levné a osvědčené tipy na čištění stříbrných šperků

zdroj: pixabay.com


Máte doma stříbrný řetízek, náramek nebo třeba prstýnek a trápí vás jejich zašlý vzhled? Podepsal se na jejich podobě nemilosrdný zub času? Určitě vás trápí, že vaše oblíbené stříbrné šperky nemůžete nosit. Co když to tak ale být nemusí? Dost bylo schovávání zašlých stříbrných šperků na dně šuplíku. Co kdybychom vám řekli, že je můžete poměrně snadno, rychle a levně vyčistit?

Tip první: ocet

Každá hospodyňka má doma minimálně jednu lahev octa, protože moc dobře ví, že ocet je v domácnosti nedocenitelný pomocník. A když už jsme u té pomoci, rozhodně mu musíme připsat i zásluhy při čištění stříbrných šperků. Jak na to? Vlastně na tom vůbec nic není, budete se až divit, jak jednoduché, leč efektivní, to ve skutečnosti je. Smíchejte jeden litr horké vody s jednou polévkovou lžící octa, do této směsi poté položte stříbrné předměty a nechte je luhovat alespoň čtvrt hodiny. Poté jen otřete a je hotovo, výsledek vás mile překvapí!

Tip druhý: alobal a kypřicí prášek

Ani tento typ vás nevyjde kdovíjak draho, navíc patří mezi osvědčené, mnoho lidí na tuto metodu nedá dopustit. V tomto případě hrají hlavní roli kypřící prášek a alobal. Kousek alobalu položte na dno menšího hrnce, poté jej naplňte horkou vodou a tu smíchejte s kypřicím práškem. Jakmile se prášek rozpustí, vložte do hrnce předměty, které chcete vyčistit a nechte je půl hodiny luhovat. Jakmile doba uplyne, šperky vyjměte a osušte.

Tip třetí: zubní pasta

I zubní pastu máme doma určitě všichni, proč ji tedy nepoužít k tomu, abyste oblíbeným stříbrným šperkům navrátili jejich původní krásu? Postup je opět velmi jednoduchý. Vezměte šperk, který chcete vyčistit, na starý zubní kartáček dejte trochu pasty a s jeho pomocí poté jemně a šetrně předmět vyčistěte. Je důležité použít pastu bez mikrogranulí.

Pokud námi zmíněné postupy selžou, můžete zkusit ultrazvukové čističky, které představují revoluci v čištění.

To Top