Reality

Novinky v oblasti daně z nabytí nemovitosti

daň z nabytí nemovitosti
pixabay.com

Kupující nemovitostí od konce minulého roku tíží po zakoupení nemovitosti, uhrazení daně z nabytí nemovitých věcí. Tato změna vstoupila v platnost 1. listopadu 2016 a prodávající jásají, kupující pláčou. I přes to, že se sazba nezměnila a zůstala stále na čtyřech procentech z kupující ceny, stává se právě tato daň velkou zátěží pro nové majitele domu či bytu.

Oblast nemovitostí je neustále řešeným tématem

Ti, kteří se pohybují v oblasti realit a nemovitostí, musejí jistě sledovat i novinky, které se týkají, jak trhu s nemovitostmi, ale i právní legislativy. Velmi ožehavým tématem je daň, která se odvádí po nabytí nemovitosti. Mnoho lidí, hlavně těch kupujících, nesouhlasilo se změnou, která vzešla v platnost minulý rok v listopadu a změnila povinnost uhradit daň z prodávajícího na kupujícího. Ačkoliv kupující klejí a argumentují tím, že oni přece použijí všechny své finanční prostředky na koupi nemovitosti a pak mají ještě uhradit daň. A ono ačkoliv si člověk řekne, že jde pouze o čtyři procenta, tak u tak velkých částek, které se hradí za byty nebo doby, se jedná o desetitisíce a statisíce. Zároveň kupujícím již tolik nepřejí ani banky, které již neposkytují stoprocentní pokrytí kupující ceny tak, jako tomu bylo dříve.

Finanční správa chystá změnu

Finanční správa přišla na povrch s velmi zajímavou novinkou právě pro kupující. Nejvyšší správní soud nesouhlasil se současným výpočtem daně z nemovitosti, proto se nebudou vypočítávat čtyři procenta z konečné kupní ceny, nýbrž z ceny bez DPH. Vzhledem k tomu, že se jedná o majetkovou daň, je velmi logické, že je důležitá právě samotná hodnota kupovaného majetku. Z toho důvodu se rozhodla finanční správa upravit a přizpůsobit stávající správní praxi. Vyplývá z toho, že přeplatky, které na dani vznikly, budou řešeny s plátci.

To Top