Zahrada

Zázrak zvaný polyethylen. Víte, kde všude se tento plast hojně využívá?

pixabay.com

Ačkoliv spousta lidí neustále učí na polyethylen, a celkově na všechny plasty v tom světle, že se jedná o zhoubu pro naši planetu, tak nejde zakrýt jejich ohromné benefity. Dá se říct, že by celá řada systémů a mechanismů nemohla fungovat tak dobře, pokud by už dávno neexistoval tento unikátní plast.

Možná byste ale nečekali, kde všude se může ukázat. Často si totiž nemáme šanci všimnout, že jde i tentokrát o další z mnoha variant použití polyethylenu v praxi.

Retenční nádrže na dešťovou vodu i chemické sloučeniny

jednou z těch nejdůležitějších výhod které má, je jeho ohromná chemická odolnost. A to doopravdy ohromná v pravém slova smyslu. V přírodě dokáže odolávat kyselé půdě i stovky let, než se poddá. Díky tomu je tak výborným materiálem pro výrobu mnohých druhů nádrží. Patří sem například retenční nádrže na dešťovou vodu, nebo dokonce i nádrže na paliva a žíraviny. Mimo chemické odolnosti navíc dokáže nabídnout i výborné fyzikální vlastnosti. Díky tomu dokáže vydržet i nejednu fyzickou ránu, aniž by došlo k poškození nádrže a úniku jejího obsahu.

Ty nejprimitivnější PET flašky

A stejně tak jako se může tento plast ukazovat u moderních nádrží, tak se stará i o tu nejjednodušší práci. Úplně stejný druh plastu je totiž v drtivém množství případů rovněž i základem pro klasické PET flašky, které denně používáme na pití.

Elektronika a design do domácnosti

Bez polyethylenu se už dneska nedokáží obejít ani domovní design či elektrikáři. Velice často si můžete všimnout, že se z tohoto plastu vyrábějí mnohé komponenty od zásuvek a spínačů, až po rozvodové krabice, které se umisťují pod omítky. Mnohé designové prvky jsou pak mnohem levnější, protože jsou z tohoto materiálu. Příkladem mohou být například dobře dostupné podlahové lišty.

To Top